Radvanský jarmok podujatie za podujatím: Študujte, čo všetko zažijete pod Urpínom
Tradičný jarmok onedlho zaplní ulice Banskej Bystrice. Okrem remeselných trhov či pochúťok od výmyslu sveta bude pre návštevníkov pripravený aj bohatý program. Prinášame vám jeho kompletný prehľad.
Jedinečný jarmok zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, Radvanský jarmok, vo svojom 357. ročníku opäť zaplní ulice centra Banskej Bystrice. Návštevníci sa od štvrtku do nedele môžu tešiť na bohatý kultúrny program, tradičný trh remesiel, jarmočné kulinárske špeciality ale aj novinku v podobe Starodávneho trhu.
Program 357. Radvanského jarmoku
Piatok 12. septembra
Radnica
- 15:30 – Slávnostné zhromaždenie
Námestie SNP
- 17:00 – Vareškový sprievod mestom
- 17:00 – Uchádzame sa o vstup do UNESCA – Fujarové pastorále a Terchovská muzika Pupov
- 17:30 – Jej veličenstvo Varecha Varechovná (slávnostný otvárací ceremoniál)
- 18:00 – Moderný folklór v rytme world music kapely Banda a tanečnej skupiny CreDance
- 19:00 – Tváre Sisy – Spevácka diva Sisa Sklovská
- 20:00 – Družina – Koncert kapely podávajúcej ľudové piesne v modernom podaní
- 21:00 – Hodinová veža trochu inak
- 21:30 – HitBBand – koncert banskobystrických umelcov
- 16:00 – 18:00 – Starodávny trh
Barbakan
- 14:00 – Otvorenie jarmočniska
- 14:00 – Piesne moje piesne – pesničky Veroniky Bodnárikovej a Pavla Majeríka s heligónkou, fujarou a gajdami
- 14:30 – Rozhovory s remeselníkmi o svojom kumšte
- 15:00 – O čom spieva flašinet – ukážky a rozhovory flašinetárov
- 16:00 – Gašparko a lakomý zemepán – marionetové divadlo Harry Teater
- 17:30 – Terchovská muzika Pupov
- 18:00 – Detský folklórny súbor Prvosienka
- 19:00 – Pohronci
- 11:00 – 19:00 – Flašinety, verklíky a koče
Námestie Š. Moyzesa, Námestie SNP, Dolná ulica
- 10:00 – 20:00 – Trh tradičných remesiel
Dolná ulica č. 25
- 10:00 – 19:00 – Drobné hospodárske zvieratá, akvaristika
Sobota 13. septembra
Námestie SNP
- 10:30 – Otto Voce a cappella – známe melódie bez hudobných nástrojov
- 11:30 – Vozoloď – príbeh tajomného vynálesu (Cassanova – spoločnosť veselých šermiarov)
- 12:00 – Na baňu klopajú – medzinárodný detský folklórny festival
- 15:00 – Program časopisu Slovenka (moderuje Aneta Parišková a vystúpia: Samo Lorenčík, Marcela Leiferová, Jakub Petraník, Peter Cmorík, ZŠ Hrochoť a Andrew Ray)
- 18:00 – Vojenská hudba Banská Bystrica
- 19:00 – Mukatado – koncert banskobystrickej kapely
- 20:00 – Love in Flames – moderná írska tanečná show (tanečný súbor Merlin)
- 21:15 – Dalibor Janda & Jiřina Anna Jandová – koncert legendy českej pop music
- 11:00 – 20:00 – Historický tábor a stredoveká kuchyňa
- 11:00 – 13:00 – Starodávny trh
- 16:00 – 18:00 – Starodávny trh
Barbakan
- 11:00 – Spomienka na Antona Anderleho. Divadl Tyjátr: Herkules alebo dobytie pekla
- 12:00 – Rozhovory s remeselníkmi o svojom kumšte
- 13:00 – Teatro Pimprle (CZ) – Pouličné bábkové divadlo
- 13:30 – O čom spieva flašinet – ukážky a rozhovory flašinetárov
- 14:00 – Horehronské a podpolianske piesne Jána Paloviča a Veroniky Bodnárikovej
- 15:30 – Európsky folklór (Hallo Ja Martta /Fínsko, Kuznia Artisticzna /Poľsko/, Ostravička /súbor zo severnej Moravy/, Vienok /Bratislava/)
- 17:30 – O Jurkovi s kozou a Dobromilovi a Lenimírovi – predstavenie BDNR
- 18:30 – Cigánska zábava – Romsky súbor Dzivipen
- 10:00 – 17:00 – Tvorivé dielne ÚĽUV
- 11:00 – 19:00 – Flašinety, verklíky a koče
Námestie Š. Moyzesa, Námestie SNP, Dolná ulica
- 9:00 – 20:00 – Trh tradičných remesiel
Dolná ulica č. 25
- 10:00 – 19:00 – Drobné hospodárske zvieratá, akvaristika
Nedeľa 14. septembra
Námestie SNP
- 12:00 – S deťmi je vždy veselo – FS Prvosienka
- 13:00 – To najkrajšie od Selčianky – Dychová hudba Selčianka a sólisti Anka Jakubíková a Jaroslav Knápek
- 14:00 – Poďakovenie remeselníkom
- 14:30 – FS Urpín: Tam okolo Bystrici
Barbakan
- 11:00 – Divadl Tyjátr: Herkules alebo dobytie pekla
- 12:00 – Horehronské a podpolianske piesne Jána Paloviča a Veroniky Bodnárikovej
- 12:00 – Teatro Pimprle (CZ) – Pouličné bábkové divadlo
- 12:30 – Ľudová hudba Jána Maka
- 11:00 – 14:00 – Flašinety, verklíky a koče
Námestie Š. Moyzesa, Námestie SNP, Dolná ulica
- 9:00 – 16:00 – Trh tradičných remesiel
Dolná ulica č. 25
- 10:00 – 19:00 – Drobné hospodárske zvieratá, akvaristika
Piatok 12. – nedeľa 14. septembra
- Občerstvovacie služby, doplnkový sortiment a zábavné atrakcie: Dolná ulica, Vajanského námestie, Štefánikovo nábrežie, Hronské predmestie a areál Múzea SNP