Barbara Dallosová Rôzne Správy

Rastie Parížu či Verone konkurencia? Štiavnica vyrukovala s originálnym projektom

Historické mestečko predstavilo nový celoročný projekt, ktorý ho má posunúť na mapu najromantickejších miest. Zisťovali sme, ako to bude vyzerať.

Ilustračný obrázok k článku Rastie Parížu či Verone konkurencia? Štiavnica vyrukovala s originálnym projektom
6
Galéria

V Banskej Štiavnici štartuje celoročný projekt s názvom Zaľúbená Štiavnica. Jednou z pých historického mestečka je totiž práve to, že sa tu zrodila ľúbostná báseň Marína, ktorej autor Andrej Sládkovič i jeho múza sa narodili presne pred 200 rokmi. Preto sa organizátori Zaľúbenej Štiavnice rozhodli prísť s projektom práve teraz.

Jeden z najzaľúbenejších kútov sveta

Vďaka projektu podľa organizátorov Štiavnica dostane novú komunikačnú líniu, do ulíc sa dostanú verše z Maríny a mesto pribudne na mapu najzaľúbenejších miest sveta.

Báseň Marína, ktorú Andrej Sládkovič písal svojej milej Maríne Pischlovej 2 roky, má 2 900 veršov a takmer 100 000 znakov. Po prvý raz vyšla báseň knižne v roku 1846. Od roku 2017 je oficiálne zapísaná ako svetový rekord vo World Record Academy.

V tomto roku uplynie presne 200 rokov od narodenia Maríny aj Sládkoviča. Pri tejto príležitosti sa mesto Banská Štiavnica, Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Štiavnica a Krajská organizácia cestovného ruchu – Banskobystrický kraj Turizmus spojili a spoločne pripravili projekt Zaľúbená Štiavnica 2020.

,,Cieľom projektu je spopularizovať Banskú Štiavnicu ako mesto Najdlhšej ľúbostnej básne sveta a dostať ju tak na celosvetovú mapu najzaľúbenejších miest. Do spoločnosti takých pútnických miest lásky, akými sú Paríž či Verona,“ hovorí iniciátor projektu a spoluzakladateľ Banky Lásky Igor Brossmann.

Symbolické dopravné značky

,,Rok Maríny a Sládkoviča štartujeme na Valentína a naplno sa rozbehne v máji – mesiaci lásky. Aby každý návštevník, ktorý v tomto roku zavíta do Banskej Štiavnice, vedel, že vstupuje do mesta, kde sa zrodila Najdlhšia ľúbostná báseň sveta, osadili sme na hlavných prístupových cestách hneď za oficiálne označenie „BANSKÁ ŠTIAVNICA“ aj symbolické dopravné značky „ZAĽÚBENÁ ŠTIAVNICA," ozrejmuje podpredseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Štiavnica Ľudovít Kaník.

„Nadchla nás myšlienka otvoriť novú celosvetovo atraktívnu komunikačnú líniu Banskej Štiavnice. Veríme, že romantická téma Najdlhšej ľúbostnej básne sveta dokáže do celého regiónu prilákať ľudí z celého sveta a pomôže ekonomicky pozdvihnúť celý štiavnický región,“ vysvetľuje Iveta Ňiňajová z Krajskej organizácie cestovného ruchu – Banskobystrický kraj Turizmus.  

Štyri kľúčové veci

Cieľom projektu Zaľúbená Štiavnica je podľa iniciátorov, aby najkrajšie ľúbostné verše básne Marína vystúpili z knižky a návštevníci mesta sa s nimi stretli v uliciach, podnikoch a dokonca aj pri romantických prechádzkach v prírode v okolí Banskej Štiavnice. Projekt Zaľúbená Štiavnica 2020 pozostáva zo štyroch kľúčových aktivít:

Poézia v uliciach

Na operadlá mestských lavičiek postupne pribudnú desiatky veršov Sládkovičovej Maríny v slovenskom aj v anglickom jazyku. „Vďaka tomu sa s Marínou, naším slovenským národným kultúrnym pokladom, stretne citlivou formou každý návštevník Banskej Štiavnice. Veríme, že si takto báseň Marína nájde cestu aj k tým ľuďom, ktorí sa s básňou doteraz nestretli alebo si cestu k básni ešte len hľadajú,“ vysvetlil Brossmann. Na operadlách budú zároveň umiestnené aj QR kódy, vďaka ktorým sa návštevníci dozvedia, čo všetko môžu v rámci projektu Zaľúbená Štiavnica zažiť.

Miesta, ktoré zrodili Najdlhšiu ľúbostnú báseň sveta

Pripravuje sa aj mapa 20 najkrajších lokalít súvisiacich so zrodom básne Marína, ktoré žiadny návštevník Štiavnice nesmie minúť. Sú to autentické miesta, ktoré Marína a Sládkovič skutočne navštívili a ktoré boli inšpiráciou pre verše Maríny. Na rozdiel napríklad od balkónu vo Verone, na ktorom Júlia nikdy nestála, pretože nikdy nežila, je Banská Štiavnica plná autentických zákutí, kde Marína a Sládkoviča skutočne prežili svoju osudovú lásku. Jednotlivé lokality budú zverejnené v najbližších týždňoch.

Mestská hra „Zlož vlastnú ľúbostnú báseň z krásnych veršov z Maríny“

Vznikne inovatívna sieťovacia platforma, ktorá zážitkovým spôsobom prepája turisticky atraktívne prevádzky komerčného i nekomerčného charakteru. Každá zo zhruba 20 zapojených prevádzok má adoptovaný jeden verš z básne Marína, ktorý počas celého roka ochraňuje a popularizuje. Každá z týchto prevádzok ponúkne hosťom nový „ľúbostný“ produkt. Po jeho zakúpení dostane hosť nálepku s veršom. Verše si v ľubovoľnom poradí vlepuje do herného plánu vo forme prázdnej knižky. Cieľom hry je získať čo najviac veršov a zložiť si tak svoju vlastnú ľúbostnú báseň z veršov Maríny. Štart hry je naplánovaný na máj 2020.

Festival ľúbosti a krásy – Štiavnický ĽÚBFEST

Prvý ročník trojdňového romantického festivalu oslavujúceho ľúbosť a krásu bude prebiehať na Námestí Svätej Trojice a v priľahlých uličkách od 19. do 21. júna 2020. Program plný prekvapení bude zverejňovaný priebežne na zalubenastiav­nica.sk.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte facebook Dnes24.

Titul. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie