Rôzne Správy

Regiónom bude premávať Banícky expres: Priamo vo vlaku nás zabavia herci

Špeciálny vláčik bude v lete premávať medzi Zvolenom, Štiavnicou a Kremnicou. V každom meste ponúkne niekoľko zážitkov, zábava ale začne už vo vlaku.

Ilustračný obrázok k článku Regiónom bude premávať Banícky expres: Priamo vo vlaku nás zabavia herci
3
Galéria

Po minuloročnej sezóne Horehronského expresu pridala Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus k historickým zážitkovým vlakom aj Zbojnícky expres medzi Tisovcom a Breznom a najnovšie aj Banícky expres. Premávať bude v lete z ‚kráľovského‘ Zvolena, cez ‚striebornú‘ Banskú Štiavnicu až do ‚zlatej‘ Kremnice.

Známe postavičky vo vlaku

Ako uviedla Zuzana Jóbová z krajskej organizácie cestovného ruchu, Banícky expres bude premávať počas troch letných sobôt. „Pasažieri budú mať možnosť historickým vláčikom absolvovať známu Trať mládeže medzi Hronskou Dúbravou a Banskou Štiavnicou, ktorú v roku 1949 za 18 mesiacov vybudovalo viac ako 40.000 brigád­nikov,“ priblížila trasu.

Táto trať je zaujímavá tým, že je to typická horská železnica. Je vybudovaná v zložitých terénnych podmienkach. Na relatívne krátkom úseku 20,3 kilometra bolo potrebné vybudovať 49 železničných a 32 cestných objektov. Trať prekonáva výškový rozdiel 266 metrov. Na uvedenom úseku museli vybudovať 1200 metrov dlhý tunel, dva mosty, tri viadukty, železničné stanice v Kozelníku, Banskej Belej, Banskej Štiavnici a zastávku v Banskom Studenci.

Smerom do Kremnice pasažierov zasa rozptýli množstvo tunelov trate s označením 171. Okrem železničnej architektúry na trase sa o zábavu postarajú vlakoví herci. Tí stvárnia lokálne postavičky typické pre tento región. Za Banskú Štiavnicu to bude štiavnický fenomén Náco, ktorý stelesňuje dobromyseľného a veselého baníka. Zástupcom Kremnice bude Alojz Atkáry, slávny cukrár, ktorý žil na pomedzí 19. a 20. storočia a vymyslel cukrovinku kremnický krumpeľ.

Ukradnutý poklad z Kremnice

Tých, ktorí sa rozhodnú svoj deň stráviť v Banskej Štiavnici, odvezie zo stanice priamo do centra mesta kolesový vláčik Štiavnická Anča. „Priaznivcov dejín isto nadchne komentovaná prehliadka s názvom Židovská Štiavnica či ochutnávka sopečného vína spod štiavnického stratovulkánu,“ priblížila Jóbová.

V Kremnici čakajú na pasažierov Baníckeho expresu otázky a indície, ktoré ich zavedú k ukradnutému pokladu. Alternatívou bude komentovaná prehliadka históriou mesta spojená s ochutnávkou vína a kremnického krumpľa.

Lístky na Banícky expres sú už v predaji online na destinačnom webe Banskobystrického kraja. Jazdy Baníckeho expresu sú naplánované na soboty 11. júla, 8. augusta a 15. augusta.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte Facebook Dnes24.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie