Robo Mikla v role porotcu kremnického festivalu: Mám pred tým celým neskutočný rešpekt

Roba Miklu sme zvyknutí vidieť na pódiu, na kremnickom festivale umeleckého prednesu sa bude na vec pozerať z opačnej strany. O festivale, ktorý je na Slovensku absolútnou raritou, hovorí ako o tvoriacom dejiny.

Ilustračný obrázok k článku Robo Mikla v role porotcu kremnického festivalu: Mám pred tým celým neskutočný rešpekt
Zdroj: Festival Prednášam teda som

Festival (súťažná prehliadka) Prednášam teda som… je celoštátna prehliadka v umeleckom prednese poézie, prózy, vnútorného monológu a experimentálneho prednesu žiakov Základných umeleckých škôl na Slovensku s medzinárodnou účasťou. Je to jedinečná súťaž profilovaná na slovanské jazyky, s účasťou všetkých vekových kategórií. Viac o podujatí sme písali TU.

Festival bude 19.-22.5. 2016 písať svoj jubilejný desiaty ročník, a návštevníci sa môžu tešiť aj na zahraničných recitátorov z Bieloruska, Lotyšska, Česka či Poľska. Do poroty sa posadí aj známy žiarsky hudobník a autor poézie, Robo Mikla.

Prečo si sa rozhodol podporovať a propagovať festival Prednášam teda som…? Vidíš v tom nejaký zmysel?
Rozhodne hlboký, priam dejiny tvoriaci. V dnešnej dobe je poézia okrajovým žánrom, no mám pocit, že stále viac mladých sa k nej znovu obracia, či už ako čitatelia, alebo tvorcovia. Kvalita ale výrazne zaostáva za kvantitou. Mnoho tvorcov sa pasuje za poetov po veľmi chabých počinoch. Festival dáva skvelý priestor mladým, ktorú smú zistiť ako na to a čo vylepšovať. Ako v tvorbe, tak i v prednese. Sú nové trendy, široké spektrá spracovania. Medzinárodná účasť to obohacuje o pestrosť možností spoznať nových ľudí a ich myslenie.

Skús porovnať hudbu, ktorá je tvojou doménou, a umelecký prednes. Vedel by si nájsť nejaké paralely?
Prvoradou paralelou je ohybnosť a následná tvarovateľnosť . Slovo má svoj rytmus. Muzika tiež. Reč má melódiu, dikciu, intonačné zákonitosti, skoky, úskoky, „klamstvá“ a hry. V hudbe je to podobné. Hlavnou náplňou je pre mňa emócia. A tá mi príde kúzelná.

Máš aj nejakú osobnú skúsenosť s umeleckým prednesom?
Pravidelnú. Na svojich koncertoch recitujem svoju autorskú tvorbu zo zbierky. Potrebujem ľudí priblížiť obsahu a hlavne emócii, keďže sa moja koncertná šnúra nazýva POCITY. Viem o svojich nedostatkoch, no verím, že to má svoj efekt práve jedinečnosťou podania. A o toto ide aj na festivale.

Ako bývalý pedagóg ZUŠ si už o festivale Prednášam, teda som… iste počul dávnejšie. Nerozmýšľal si nad možnou účasťou?
O festivale som veľmi letmo niečo zahliadol, ale nevenoval som tomu najprv toľko pozornosti. Až keď mi jeden zo spoluorganizátorov bližšie načrtol o čo presne ide, začalo ma to naozaj zaujímať. A môj prednes na festivale? Súťažne nie. To prenechám mladším. Ovládajú súčasné trendy, sú i viac kreatívni, majú ľahkú myseľ. Nová generácia básnikov. Ale bude pre mňa veľká česť smieť vystúpiť a niečo predniesť, zahrať, odovzdať pocit. Mám pred týmto celým neskutočný rešpekt a úctu.

Čítajte tiež:

Robo Mikla (34) po návrate do Žiaru otvára aj bolestivé rany: Prezradil svoje skutočné meno a o pití hovorí na rovinu

Zdroj: Festival Prednášam teda som