Správy

Smelé plány obce pri Žiari: Nový domov dôchodcov, škôlka i rozhľadňa

Dokument o rozvoji obce na najbližšie roky načrtol plány samosprávy. Reč je o obnovách, novej výstavbe, ale v prvom rade o dokončení kanalizácie.

Ilustračný obrázok k článku Smelé plány obce pri Žiari: Nový domov dôchodcov, škôlka i rozhľadňa
Zdroj: TASR

V obci Pitelová v okrese Žiar nad Hronom by v najbližších rokoch mohlo vzniknúť zariadenie pre seniorov aj materská škola, dokončiť by však chceli najmä kanalizáciu. Vyplýva to z programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce na obdobie 2020 – 2027, ktorý Okresný úrad Žiar nad Hronom predložil na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Ihriská aj obnova obecného úradu

Obec Pitelová má vypracovaný nový program rozvoja na najbližších sedem rokov, ktorý obsahuje ciele a predstavu jej ďalšieho smerovania. „Pôvodnému programu sa skončila platnosť, preto vznikla potreba riešiť ďalšie programové obdobie,“ vysvetlila starostka obce Martina Záhorcová.

Strategický materiál obsahuje napríklad vytvorenie denného stacionára, výstavbu zariadenia pre seniorov, zveľadenie verejných priestranstiev, vybudovanie detských aj športových ihrísk, či dokonca výstavbu vyhliadkovej veže nad obcou. „Prioritou je však rozšíriť a vybudovať verejný vodovod vo všetkých častiach obce, postupne vybudovať kanalizáciu a čistiareň odpadových vôd, zrekonštruovať budovu obecného úradu,“ prezradila Záhorcová.

Zdroje aj z eurofondov

„Hlavným cieľom je zvýšiť kvalitu života našich obyvateľov,“ približuje. Dokument má podľa slov starostky poslúžiť aj na získavanie finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov na realizáciu projektov či financií z európskych fondov.

Program rozvoja tvorilo niekoľko pracovných skupín zložených z poslancov obecného zastupiteľstva, ktorí zhromažďovali aj podnety od občanov. Ak dokument prejde procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie, poslanci ho zaradia do programu rokovania obecného zastupiteľstva.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte Facebook Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie