Kultúra

Štiavnica láka na zvláštne divadlo: Herci sa hýbu po meštianskom dome, dej si divák skladá sám

Herci sa pohybujú po meštiansko dome, niekedy sa odohrávajú aj tri scény súčasne. V Štiavnici uvedú ojedinelé imerzné predstavenie Kosmopol.

Ilustračný obrázok k článku Štiavnica láka na zvláštne divadlo: Herci sa hýbu po meštianskom dome, dej si divák skladá sám
Zdroj: Kospomol

Netradičný divadelný zážitok sľubujú autori ojedinelého imerzného divadelného predstavenia Kosmopol, ktoré vzniká v Banskej Štiavnici v rámci aktivít spojených s titulom Mesto kultúry 2019.

Toto netypické divadelné predstavenie sa podľa Igora Kuhna z občianskeho združenia Vlnoplocha neodohráva na javisku, ale v starom meštianskom dome v centre, v kuchyni, na schodoch, v obývačke aj na dvore.

,,Dej je súvislý, ale herci sa hýbu domom, niekedy sa odohrávajú aj tri scény súčasne. Diváci sa voľne pohybujú po dome a sami si skladajú príbeh," priblížil Kuhn.

Dej predstavenia vtiahne divákov do špirály času a nechá ich spolu s jednou meštianskou rodinou prežiť udalosti 20. storočia tak, ako sa mohli odohrať v Banskej Štiavnici, ktorá mala kedysi vďaka prítomnosti rôznych národností, kultúr a vzdelanosti kozmopolitný charakter.

Príbeh sleduje rodinu zubára, jeho českej manželky, ich detí, rodičov, susedov, priateľov aj nepriateľov. Začína sa v roku 1923, keď mesto navštívil T. G. Masaryk.

Predstavenie bude mať premiéru 21. septembra, reprízy sú naplánované na 27., 28. a 29. septembra.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie