Tlačové správy

Štiavnica zvažuje zákaz hazardu, otázkou zostáva verejná mienka

V Banskej Štiavnici sa začala debata o plošnom zákaze hazardu na území mesta.

Ilustračný obrázok k článku Štiavnica zvažuje zákaz hazardu, otázkou zostáva verejná mienka
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Vďaka novej legislatíve, ktorá by mala platiť od 1. novembra, budú môcť obce na svojom území zakázať hazardné hry ľahšie, aj bez doposiaľ potrebnej petície občanov.

„Banská Štiavnica preskúma aktuálne problémy vyplývajúce z prevádzkovania hazardných hier na území mesta a v prípade potreby bude diskutovať o prijatí všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o ich zákaze,“ pre TASR informáciu poskytla primátorka Nadežda Babiaková.

Prebehne diskusia

Primátorka Banskej Štiavnice potvrdila, že na pôde mesta dôjde k diskusii o hazardných hrách a v prípade, že to dialóg ukáže za vhodné, pristúpia k vypracovaniu VZN o zákaze hazardu v Banskej Štiavnici. Poukazuje však aj na to, že striktný zákaz môže viesť k transformovaniu týchto aktivít na takzvané čierne hranie, čo môže priniesť ďalšie negatívne dôsledky.

Čo chcú občania

Nebude to prvýkrát, čo Banská Štiavnica zvažuje na svojom území obmedzenie hazardných prevádzok. Petíciu za zákaz hazardu, ktorá sa dostala mestu na stôl už v roku 2015, malo vtedy podpísať takmer 3-tisíc z vtedajších 8264 obyvateľov nad 18 rokov. Mesto následne pre formálne chyby spochybnilo približne 750 podpisov, čím sa počet podpísaných znížil na 2 170 osôb. Petícia preto na prijatie VZN o zákaze hazardu nesplnila podmienku súhlasu aspoň 30 % obyvateľov.

Otázkou tak zostáva skutočný postoj obyvateľov. „Ak by bola petícia stále potrebná, obdobný návrh na zákaz hazardu by možno v Banskej Štiavnici neprešiel,“ tvrdí hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Lukáčová. Poukazuje aj na Banskú Bystricu, ktorej obyvatelia sa momentálne nachádzajú v podobnej situácii. Nedávne online hlasovanie ukázalo jednoznačný postoj Bystričanov proti zákazu hazardu, no bystrický primátor Ján Nosko je aj napriek tomu pripravený na území svojho mesta zákaz herní navrhnúť.

Riziká plošného zákazu

„Plošný zákaz nebol nikdy dobrým riešením,“ tvrdí hovorkyňa asociácie Dominika Lukáčová. Ako príklad uvádza viaceré mestá, kde sa koniec legálneho hazardu už podarilo presadiť. „Finančná správa tam bojuje s nelegálnymi kvízomatmi, len od novembra do mája zaistila takmer 800 kusov takýchto automatov,“ uvádza Lukáčová. Riešenie vidí v možno obmedzenom, ale stále legálnom a registrovanom hazarde. „Ak herne úplne vylúčime spod dohľadu štátu, príde k rozmachu nelegálneho hazardu, ktorý plne nahradí regulované prevádzky. V tom prípade už nebudeme môcť chrániť najzraniteľnejších obyvateľov vedených v registri vylúčených osôb.“ Lukáčová zdôrazňuje, že vďaka registru sú z hazardu momentálne vylúčení poberatelia sociálnych dávok, neplatiči výživného či chorobní gambleri, ktorí do registra dobrovoľne vstúpili. „Pri vstupe do legálnej herne sa každý musí preukázať občianskym preukazom, a týmto ľuďom nie je hranie umožnené.“ Ako to bude vyzerať v prípade čiernych prevádzok, si každý môže ľahko domyslieť.

Ako obísť extrémne riešenia

„Mestá nemusia pristupovať ku krajným riešeniam v podobe zákazu,“ tvrdí Lukáčová. „Práve naopak, spolupráca prevádzkovateľov herní a samosprávy môže byť pre mestá veľmi prospešná,“ dodáva. Medzi inými spomína aj detské ihrisko na popradskom sídlisku, ktoré bolo zrekonštruované v spolupráci s OZ Rozvíjame naše mestá združujúcim prevádzkovateľov hazardných hier na Slovensku.

Aby nemuseli pristupovať k extrémnym riešeniam, Asociácia zábavy a hier je pripravená ponúknuť mestám pomocnú ruku. „Boli by sme radi, keby nás samospráva s akoukoľvek otázkou, nejasnosťou či problémom, oslovila. Sme otvorení každej komunikácii a veríme, že spoločne nájdeme riešenie, ktoré by mestám mohlo prospieť viac než celoplošný zákaz hazardu.“ uzavrela Lukáčová.

Zákaz hazardu nie je priorita

Primátorka Banskej Štiavnice s posilnením právomocí miestnych samospráv súhlasí. „Myslím si, že každé mesto a obec by sa mali samy rozhodnúť, či hazard na svojom území chcú alebo nie,“ hovorí Babiaková. Zároveň však dodáva, že v aktuálnom období je pre samosprávu prioritou najmä riešenie situácie s negatívnym vývojom pandémie nového koronavírusu.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: AZAH

Najčítanejšie