Martin Károly Od Vás

Štvorka oslávila štvrťstoročie

Žiar nad Hronom - Základná škola na Ul. Jilemnického oslávila v piatok 18. marca galaprogramom 25 rokov existencie. Aj keď je to najmladšia škola v meste, jubileum oprávňuje zástupcov školy na bilancovanie.

V piatok 18.marca 2011 sa sviatočne vyzdobená budova ZŠ, Jilemnického ul. č. 2 v Žiari nad Hronom a jej vestibul stali svedkami mimoriadneho stretnutia. Slávnostný galaprogram k 25. výročiu otvorenia školy si prišli pozrieť a na staré časy zaspomínať bývalí pedagogickí i nepedagogickí pracovníci školy. Pozvanie prijali aj čestní hostia: primátor mesta Mgr. Ivan Černaj a viceprimátor Mgr. Peter Antal, vedúca Odboru školstva a športu PhDr. Marta Mergová, referent pre metodické usmerňovanie škôl a školských zariadení Mestského úradu v Žiari nad Hronom Mgr. Adriana Giláňová, predsedníčka Rady školy p. Marianna Neuschlová, poslanci Mestského zastupiteľstva v Žiari nad Hronom, riaditeľka ZŠ, Ul. M. R. Štefánika č. 17 v Žiari nad Hronom Mgr. Monika Dobrotová, riaditeľka CVČ v Žiari nad Hronom Mgr. Helena Gáfriková.

Vzdelanie je veľkým darom a bohatstvom. Ak škola oslavuje jubileum, znamená to slávnostný a príjemný dôvod na poohliadnutie, na úspechy a na spomienky.

I. obdobie života školy 1986 – 1993

Bol 6. január 1986, na prahu novostavby všetkých vítal prvý riaditeľ Mgr. Gejza Nagy. Otvorením Štvorky sa skončilo viacročné preplnenie základných škôl v meste a školský ruch sa pomaly začal rozbiehať. Zameranie školy: dokončenie všetkých odborných učební a pavilónov školy, vybudovanie ihrísk, formovanie pedagogického zboru. V septembri roku 1991 bola menovaná do funkcie riaditeľky školy na obdobie 2 školských rokov Mgr. Mária Ulrichová.

II. obdobie života školy 1993 – 2004

Riaditeľom školy sa znovu stal Mgr. Gejza Nagy. Rozbehnutá základná škola začína žať aj prvé úspechy:

• žiaci z jazykových tried reprezentovali školu dokonca aj na celoslovenských jazykových olympiádach v nemeckom a v anglickom jazyku pod odborným vedením Mgr. Daniely Jančovej a Ing. Ľubice Červenej

• z Majstrovstiev Slovenska v karate si v súbornom cvičení KATA priniesla naša žiačka Katarína Schwarzová bronzovú medailu
  • od 1.septembra 2002 sme sa zapojili do projektu ERIN a po prvý raz sa v našej škole otvorila trieda pre intelektovo nadané deti.

III. obdobie 2004 – 2009

Riaditeľom školy sa stal PaedDr. Jozef Schwarz.
Zameranie školy: triedy ERIN dosahovali v tomto období najväčší rozkvet, od  školského roka 2004/2005 sa budova našej školy stala domovom aj ZUŠ Zity Strnadovej – Parákovej, v roku 2008 bola ukončená komplexná rekonštrukcia školy, ktorú realizovalo Mesto Žiar nad Hronom, žiaci našej školy získavali úspechy dokonca aj na medzinárodnej úrovni:

• v medzinárodnej súťaži Kalokagatia basketbalisti na palubovke opäť nenašli premožiteľa a vybojovali si 1.miesto.
  • v súťaži technickej tvorivosti Protech v roku 2008 škola získala 8 ocenení za najlepšie práce a v roku 2009 sme pod odborným vedením Mgr. Janky Prokeinovej získali titul – Najlepšia škola
  • listom prihlásila do celoslovenskej ankety Detský čin roka Jaroslava Beňa a Richarda Majera triedna učiteľka Mgr. Jana Borgulová, v kategórii Pomoc rovesníkom získali v ankete od detí najviac hlasov a pre našu školu zároveň získali titul Škola dobrých skutkov
  • prvé a druhé priečky súťaží v umeleckom prednese poézie a prózy nielen v regióne, ale i v krajskom kole znova patrili našim žiakom, ktorých pripravovali Mgr.Jana Borgulová a Mgr. Bibiána Nárožná
  • projekt Skúmame hydrosféru Zeme pre žiakov II. ročníka v rámci Konta Orange pripravila a realizovala Mgr. Vladimíra Schwarzová
  • projekt Mestá okolo sveta pre mladších žiakov pripravila a v rámci Enviroprojektov DALKIA – VEOLIA aj realizovala Mgr. Vladimíra Schwarzová
  • projekt Maľujeme si školu pripravili a prostredníctvom Nadácie ZSNP a SLOVALCO aj realizovali Mgr. Kristína Holá a Mgr. Ivica Fabóková.

IV. obdobie od roku 2009 po súčasnosť

Riaditeľom školy sa stal PaedDr. Marian Majzlík. Hlavné priority: rozvoj športu a organizovanie športových podujatí na celoslovenskej úrovni, znovuobnovenie tradície športových tried, zdokonaľovanie sa v cudzích jazykoch, pokračovanie vo vzdelávaní intelektovo nadaných detí, neustále zvyšovanie počítačovej gramotnosti a využívanie profesionálnych služieb špeciálneho pedagóga.

Významné úspechy v rôznych športových, vedomostných i talentových súťažiach:

• okresné kolo v stolnom tenise starších žiačok – 2. miesto získalo družstvo dievčat, družstvo chlapcov – 3. miesto, regionálne kolo v basketbale – družstvo chlapcov 1. miesto, družstvo dievčat 2. miesto, Majstrovstvá kraja v basketbale mladších žiakov – družstvo chlapcov, 3. miesto, okresné kolo vo volejbale – družstvo dievčat 2. miesto, obvodné kolo vo floorbale – družstvo dievčat – 2. miesto, družstvo chlapcov – 3. miesto ( žiakov pripravovali Mgr. Mária Čanigová, Ing. Štefan Muha, Mgr. Stanislava Vanková )
  • v školskom roku 2009 / 2010 boli ocenení titulom Žiarsky talent roku 2010 Jakub Crcha z VIII.E za úspešnú reprezentáciu školy a mesta vo vedomostných súťažiach:

1. miesto v okresnom kole a 7. miesto v krajskom kole Dejepisnej olympiády, 1. miesto v okresnom kole Pytagoriády, 2. miesto v okresnom kole Geografickej olympiády, 2. miesto v regionálnom kole astronomickej súťaže Čo vieš o hviezdach?

• Alexandra Galetová z V.E triedy za úspešnú reprezentáciu školy a mesta v umeleckom prednese prózy – 1. miesto v okresnom aj v krajskom kole a postup na celoslovenskú prehliadku 55. ročníka Hviezdoslavov­ho Kubína
  • Karolína Šťastná za úspešnú reprezentáciu školy a mesta v celoslovenských interpretačných súťažiach v speve – Kremnické Laso 1. miesto a XANADU – Muzikálová hviezda 1. miesto

( pripravovali: Mgr. Bibiána Nárožná, Mgr. Helena Kissová, Mgr. Beáta Želiarová, Mgr. Eva Višňanská, Mgr. Jana Borgulová )

• v školskom roku 2010 / 2011 boli ocenení titulom Žiarsky talent roku 2011
  • Tomáš Kancko za výborné výsledky v matematických súťažiach – 1. miesto v obvodnom kole Matematickej olympiády a 1. miesto v obvodnom kole Pytagoriády, 1. miesto v mestskom kole Sudoku
  • Jakub Kapusta za výborné výsledky v matematických a geografických súťažiach – 1. miesto v obvodnom kole a 2. miesto v celoslovenskom kole Pytagoriády, 1. miesto v obvodnom kole Geografickej olympiády
  • Andrej Nárožný za výborné výsledky v matematických súťažiach a v šachu – 1. miesto v obvodnom kole Matematickej olympiády, 3. miesto v obvodnom kole Pytagoriády a 2. miesto v mestskej súťaži Šachového turnaja ( všetkých ocenených pripravovala Mgr. Beáta Želiarová ).

Naším cieľom je dostať našu školu do povedomia ako príjemné miesto, kde to žije, kam sa budú deti nielen do školy, ale i na obdobie po skončení vyučovania tešiť, veľa sa dozvedia, zabavia, dokážu. Náročnosť učiteľov pochopia ako výhodu, z ktorej budú v budúcnosti profitovať a bez problémov sa uplatnia v osobnom i profesionálnom živote.