Svaly a zdravie sú úzko prepojené

Dnes pokračujeme v sérii odborných článkov o kvalitnejšom životnom štýle, "na paškál" si vezmeme naše svaly a starostlivosť o ne.

Monika Földešiová Rôzne
Monika Földešiová Rôzne

Svaly a zdravie sú úzko prepojené

Dnes pokračujeme v sérii odborných článkov o kvalitnejšom životnom štýle, "na paškál" si vezmeme naše svaly a starostlivosť o ne.

Chudnutie je večná téma nie len pre ženy, ale aj pre mužov. Lenže nadváha alebo obezita nie je problém len u ľudí, ktorí majú viditeľné problémy. Krutá realita je však taká, že každý druhý obyvateľ Slovenska má alebo bude mať závažné zdravotné problémy, ktoré mu spôsobuje nadváha. Možno už pred tridsiatkou.

Lenže rovnaké problémy majú aj relatívne štíhli ľudia, ktorí nešportujú. Z našich odborných meraní je známy jeden veľmi šokujúci fakt – chudý človek môže mať rovnaké množstvo telesného tuku (často aj medzi orgánmi) ako človek, ktorý trpí nadváhou alebo obezitou. Ako je to možné? Jednoducho!

Najcennejším majetkom nášho tela sú svaly. Doslova. Vo chvíli, keď sa o tento majetok prestaneme starať (necvičením), rýchlo ho strácame a s ním strácame aj naše zdravie. Svaly sú jediná aktívna hmota tela, ktorá dokáže efektívne spaľovať tukové zásoby a udržovať naše zdravie i všetky vnútorné orgány v dobrej kondícii. To znamená, že jedinou cestou ako sa dopracovať k dlhodobým úspechom je pohybom, správnou výživou a dostatočne kvalitným spánkom. Pre nepochopenie tohto jednoduchého faktu zlyháva 99% ľudí, ktorí sa pustia do chudnutia. Dôvod je ten, že sledujú nesprávne ciele ako napríklad:

  • ktorú diétu si treba vyskúšať hneď po tom, ako ju odporučila susedka, ktoré tiež „schudla“ (na pár dní)
  • aké číslo ukazuje váha (predsa číslo je podstatnejšie ako to, či človek vyzerá dobre v zrkadle, alebo… nie?)
  • ako si ustrážiť energetický príjem (veď vraj čím menej človek zje, tým lepšie schudne, alebo čo?)
  • ako konzumovať čo najmenej tukov (z tukov sa predsa priberá, či uniká mi niečo?), a iné…

Pýtate sa preto:

  • ako mám správne a efektívne cvičiť?
  • ako sa správne stravovať a dosiahnuť výsledky primerané úsiliu?
  • čo všetko by som mal /-a vedieť (výživa, pohyb, spánok) aby som uspel /-a?
  • ako sa stať dlhodobo úspešný v otázkach chudnutia bez jo-jo efektov?

Článok je na všetky tieto odpovede trochu krátky. Preto vám odporúčame stiahnuť si naše mini publikácie s názvom HMOTNOSŤ alebo SVALY. V nich sa dozviete odpovede na uvedené problémové otázky. Sú bezplatne dostupné na [link=http://www­.vladozlatos.com/500/in­tro/newsletter/krok-1.html]webe[/link]. Držíme vám najviac palce a nezabudnite si ešte dnes niečo zacvičiť. [link=http://www­.youtube.com/wat­ch?v=wrVz_hQrT8c]Cvi­ky s vlastnou hmotnosťou pre začiatočníkov[/lin­k] – VIDEO

Autor: PaedDr. Vlado Zlatoš Zdroj: www.vladozlatos.com, www.bioeshop.sk Wellness Team: PaedDr. Vlado Zlatoš a Mgr. Tina Turnerová

knihy
2
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín