Barbara Dallosová Rôzne Správy

Tip na fotogenický výlet: Sledujte tú nádheru a len kúsok od Žiaru, FOTO

Či už beriete na výlet zrkadlovku, alebo si chcete uloviť aspoň pár selfie s pekným pozadím, neobíďte dielo prírody neďaleko Žiaru nad Hronom.

Ilustračný obrázok k článku Tip na fotogenický výlet: Sledujte tú nádheru a len kúsok od Žiaru, FOTO
10
Galéria

Leto sa kráti a treba z neho vyťažiť, čo sa dá. Ak hľadáte rýchly a spontánny nápad, ktorý nevyžaduje dlhé plánovanie a čerpanie dovolenky, skočte si do okolia.

Zachádzku na kamenné more vo Vyhniach stihnete aj po práci. A ak vystihnete posledné slnečné lúče, prinesiete si fotky ako lusk.

Kamenné more pri obci Vyhne v Štiavnických vrchoch je nielen pôsobivé, ale aj vzácne. Rozlohou je najväčšie svojho druhu v sopečnej časti Karpát a zároveň je jednou z najstarších chránených prírodných pamiatkok na Slovensku, za ktorú bola vyhlásená už v roku 1923.

Väčšie i menšie ryolitové balvany tvoria súvislú plochu, na pozadí ich zdobí lesná panoráma. Vyhnianske more vďačí za svoj vznik eróznym procesom, ale i zemetraseniu, ktoré pred tisíckami rokov spôsobilo mohutné skalné zrútenie. Kamenné more je prístupné po Náučnom chodníku Andreja Kmeťa, ktorého východiskom je práve dedinka Vyhne.

Geologický úkaz ľudovo nazývaný kamenné more je v našom regióne unikátom nielen sám o sebe, ale i preto, že sa tu nachádza hneď na niekoľkých miestach. Vyhnianske kamenné more je síce najväčše, no nie jediné v našom okolí. Ďalším je andezitové kamenné more v obci Malá Lehota pri Žarnovici a pri dedinke v Kremnických vrchoch sa nachádza sa nachádza ihráčske kamenné more.

Prejdite sa vyhnianskym kamenným morom v priloženej fotogalérii.

Tip na výlet: Kamenné more pri Vyhniach
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie