Barbara Dallosová Kultúra

Tradície Žiaru ožili: Minulosť nášho mesta zaujala stovky ľudí

Mesto tento rok oslavuje výročie. Za posledné mesiace tak niekoľkokrát načrelo do svojej histórie.

Ilustračný obrázok k článku Tradície Žiaru ožili: Minulosť nášho mesta zaujala stovky ľudí
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Viac ako 600 návštevníkov sa zúčastnilo cyklu podujatí, ktoré od marca do októbra ponúklo žiarske Mestské kultúrne centrum (MsKC) v rámci projektu ZaŽiar v tradíciách.

Pri príležitosti výročia

,,Jednotlivými súčasťami projektu boli edukačné výstavy, prednášky pre verejnosť a tvorivé dielne pre žiakov a študentov, ktorými sme si zároveň pripomenuli 770. výročie udelenia mestských práv," uviedla Alena Kršiaková z MsKC.

Cieľom organizátorov bola podľa jej slov snaha podnietiť verejnosť a najmä mladých ľudí k spoznávaniu, hľadaniu, oživovaniu, obohacovaniu folklórnych prejavov charakteristických pre mesto Žiar nad Hronom.

Pozrite aj: Žiarčania zalovili v receptoch starých mám: 3 naj jesenné špeciality

Čo sa našlo v truhliciach starých materí

Výstava s prednáškou Od ľanu po plátno, ktorá sa konala od 17. marca do 15. apríla, názorne priblížila návštevníkom postupnosť premeny od malého ľanového semienka až po hotové plátno tradičným spracovaním pomocou nástrojov ako trlica, kolovrátok a krosná na ľanové výrobky.

Na túto výstavu nadväzovala ďalšia, pod názvom Z truhlíc starých materí. Od 21. apríla do 31. mája prezentovali výsledky jedinečného a doteraz nezverejneného výskumu ľudového odevu zo Svätého Kríža Ľudmila Pulišová st. a Ľudmila Pulišová.

,,Treťou, záverečnou súčasťou cyklu podujatí bola prednáška Žiar v tradíciách. Jeho lektorka Ľudmila Pulišová, autorka spomínaného výskumu, zaujímavou formou priblížila žiakom žiarskych škôl ľudový odev nášho okolia. Sprievodnými podujatiami výstav a prednášok boli aj tvorivé dielne zamerané na zvyky a tradície," dodala Kršiaková.

Čítajte tiež: Mrazivá príhoda zo žiarskeho závodu: Robotníci chceli zachrániť jeden druhého, umreli všetci

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie