Ilustračný obrázok k článku Učiteľ dejepisu v kopačkách: Narodil som sa s futbalovým srdcom, hovorí Pavol Blaho z FK Sitno
Zdroj: archív P. Blaho

Učiteľ dejepisu v kopačkách: Narodil som sa s futbalovým srdcom, hovorí Pavol Blaho z FK Sitno

Pedagóg, hráč, tréner aj lyžiarsky inštruktor. Všestranný tridsiatnik hovorí, že učiteľom nikdy byť nechcel, dnes však neľutuje.

Futbal Šport
Futbal Šport

Učiteľ dejepisu v kopačkách: Narodil som sa s futbalovým srdcom, hovorí Pavol Blaho z FK Sitno

Pedagóg, hráč, tréner aj lyžiarsky inštruktor. Všestranný tridsiatnik hovorí, že učiteľom nikdy byť nechcel, dnes však neľutuje.

Ilustračný obrázok k článku Učiteľ dejepisu v kopačkách: Narodil som sa s futbalovým srdcom, hovorí Pavol Blaho z FK Sitno
Zdroj: archív P. Blaho

Pavol Blaho je jedným z lídrov obrany, hviezdil aj v 2. lige. Málokto však možno vie, že stredný obranca je v civile učiteľ a tiež lyžiarsky inštruktor. Vyspovedali sme oporu mužstva FK Sitno.

S futbalom v krvi

32-ročný športovec pochádza z futbalovej rodiny. Futbal hrali otec, krstný otec, strýko aj starší bratranci. Nie je teda prekvapením, že Pavol pokračuje v rodinnej tradícii.

„Od prvých krokov bolo jasné, že sa budem venovať futbalu,“ smeje sa pri spomienke na svoje futbalové začiatky obranca, ktorého prvým klubom bol OŠK Hodruša Hámre.

„Mojim prvým trénerom v prípravke bol pán tréner Lidák. V mládežníckych kategóriách najradšej spomínam na pána trénera Foltána, ktorý ma viedol v mojom obľúbenom klube FK Žiar nad Hronom, kde som vyrastal. Tu som začínal aj v mužskej kategórii pod vedením pána trénera Rosinského, ktorý vo mne zanechal najpozitívnejšiu stopu,“ konštatuje Pavol.

Spomínaní tréneri ovplyvnili Paľa natoľko, že sa aj on sám začal venať trénovaniu. Vo svojom súčasnom klube pracuje pod jeho trénerskou taktovkou U9. Práve na svojich zverencov sa najviac teší po uvoľnení opatrení spojených s pandémiou.

Okrem už spomínaného FK Žiar nad Hronom pôsobil tento obranca aj v MFK Nová Baňa, MFK Zvolen, FK Pohronie, MFK Žarnovica a MŠK Novohrad Lučenec. Od júna minulého roku pôsobí, po dohode s Mirom Hudákom starším, v FK Sitno Banská Štiavnica.

Rodený obranca

Pavol je lídrom obrany, konkrétne pôsobí na poste stredného obrancu. „V mládeži o tom, že budem obranca, rozhodol tréner. Ja som sa s tým stotožnil a neľutujem to,“ spomína ďalej Pavol, ktorého futbalovým vzorom je Ronaldinho. „Kvôli jeho genialite, radosti z hry, večnému úsmevu a pozitívnemu prístupu k futbalu. Fenomenálny hráč,“ hovorí ďalej obranca.

A ako vidí Pavol Blaho svoj tím mužov? „Káder sa nedá inak hodnotiť ako vynikajúci. Máme tu prvoligový hráčov ako Tesák, Jacko, Pellegrini, to hovorí asi za všetko. Hráč a tréner Lukáš Pellegrini je môj dlhoročný kamarát, hrávali sme spolu vo viacerých kluboch. Jeho osoba je jeden z dôvodov, prečo hrávam za FK Sitno,“ dodáva obranca s tým, že jeho osobným cieľom ako hráča je postup do vyššej súťaže: „S tým som aj prichádzal do klubu. Kvalitou kádra patríme určite do vyššej súťaže. V pozícii trénera U9 chcem zase odovzdávať svoje skúsenosti a vychovávať mladých futbalistov,“ dodáva Pavol, ktorý, podobne, ako jeho spoluhráči, momentálne trénuje individuálne: „Snažím sa plniť individuálne tréningové jednotky, ktoré nám zadal tréner. Sú zamerané na udržiavanie a rozvoj kondičných schopností.“

Učiteľ aj lyžiarsky inštruktor

Možno to niekoho prekvapí, ale civilným zamestnaním Pavla je učiteľ.

„Učím predmety telesnú výchovu a dejepis na ZŠ s MŠ Štiavnické Bane. Priznám, nikdy som nechcel byť učiteľom. Vždy som chcel mať robotu, v ktorej sa budem venovať športu a bude ma baviť. Tým, že učím telesnú výchovu, trénujem prípravku U9 v FK Sitno a v zime robím lyžiarskeho inštruktora v stredisku Ski Drozdovo sa mi môj cieľ darí napĺňať, za čo som veľmi vďačný,“ prezrádza o sebe Pavol, ktorý, okrem futbalu, hrával s kamarátmi aj hokej, volejbal či basketbal.

„Veľmi rád hrávam so žiakmi aj florbal. Ale pre mňa sa žiadny šport nevyrovná futbalu. Ja som sa narodil s futbalovým srdcom,“ konštatuje stredný obranca, ktorý svoj voľný čas najradšej trávi s priateľkou Kikou a synovcom Dávidom.

Vášeň pre futbal sa Pavlovi nechýba, nezaprie však v sebe ani učiteľa dejepisu. Ako hovorí, rád si pozrie dobrý vojnový alebo historcký film. Keď sa ho však opýtate na jeho životný cieľ, o futbale reč nebude. Najdôležitejšie je pre neho mať zdravú a šťastnú rodinu a vychovať deti, ktoré budú prospešné pre spoločnosť.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Aktuality zo Žiaru a okolia

Zdroj: Dnes24.sk/FK Sitno
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín