Barbara Dallosová Šport

Obmedzenie tréningov i rušenie súťaží. Žiarski karatisti počas pandémie prichádzajú o možnosti zbierať body, no i napriek tomu s veľkým nasadením bojujú o cenné kovy.

Ilustračný obrázok k článku Úspechy z Chorvátska i Poľska: Žiarski karatisti opäť bodovali na medzinárodných súťažiach
Zdroj: Karate Klub MŠK Žiar n. Hronom

Výpravy zo žiarskeho karate klubu majú za sebou dva zahraničné turnaje. Oba v mimoriadne silnej konkurencii a oba úspešné. O výsledkoch medailových ťažení informoval tréner Ľubomír Striežovský.

Ďalšie kovy do zbierky

Druhý októbrový víkend strávila štvorica karatisov zo Žiaru nad Hronom v chorvátskej Rijeke. Na Karate Croatia Open sa naši pretekári ocitli v konkurencii 1703 športovcov z vyše dvesto klubov a vyše dvadsiatich krajín. V žiarskej delegácii mali zastúpenie mená Zdenko Vanka, Adam Dolnický, Alexandra Kalamárová a Samuel Harag.

Zdenko Vanka v kategórii starších juniorov cestou do finále postupne porazil reprezentantov z Maďarska, Talianska a Chorvátska. Vo finále z Chorvátskym reprezentantom už ťahal za kratší koniec, no striebro z takto kvalitne obsadeného turnaja je určite veľkým víťazstvom.

„O ďalšiu medailu sa postaral Samuel Harag v kategórii dorastencov. Samuel v prvom zápase porazil maďarského reprezentanta, v druhom chorvátskeho reprezentanta. V treťom kole prehral so švajčiarskym pretekárom, ktorí sa dostal až do finále, čo Samuelovi otvorilo cestu do bojov v repasáži o bronz. Tu postupne porazil bulharského a chorvátskeho pretekára, čím si vybojoval cenné bronzové umiestnenie,“ vysvetľuje Striežovský.

Ostatní dvaja reprezentanti, teda Alexandra a Adam, sa v Chorvátsku do boja o medaily neprebojovali. To si však Alexandra krátko nato vynahradila na súťaži v Poľsku.

Mladšia posila

Ďalším medzinárodným turnajom, kde sa podarilo Žiarčanom bodovať, bol turnaj Polish Open, kde sa 16. – 17. októbra v Poľsku v meste Bielsko Biala stretlo 1917 pretekárov zo 196 klubov z 31 štátov.

„Žiarsku výpravu tentoraz posilnili aj mladší pretekári do 12 rokov, ktorí nemali súťaž od začiatku pandémie a tak cieľom bolo hlavne kontakt so súťažnými tatamami a zbieranie skúseností,“ ozrejmil žiarsky tréner.

Z 11 člennej výpravy sa najviac darilo Alexandre Kalamárovej, ktorá nastúpila v kategórii dorasteniek nad 54 kg. V konkurencii 54 pretekárok z 9 štátov sa jej v eliminačných kolách podarilo poraziť pretekárky z Poľska, Malty a Ukrajiny. V semifinále už nestačila na dánsku súperku. V boji o tretie miesto s kolegyňou zo Slovenska bola úspešnejšia a tak si z tohto obrovského turnaja domov odniesla bronz.

Pandémia veci komplikuje

Tréner je na svojich zverencov hrdý a ako konštatuje, počas pandémie to majú športovci ešte o čosi ťažšie než obvykle. Obmedzenia s ňou spojené sa totiž dotýkajú aj tréningov a súťaží.

„Ostatným pretekárom sa síce v Poľsku nepodarilo siahnuť na medaily, no uspieť medzi medzinárodnou konkurenciou je teraz veľmi ťažké, keďže súťažné skúsenosti sa na Slovensku teraz veľmi ťažko zbierajú, tréningy počas pandémie na Slovensku sú väčšinou v obmedzenom režime alebo celkom zakázané. Oproti tomu sa v okolitých štátoch normálne športuje a súťaží, čo našich pretekárov stavia do obrovskej nevýhody. Napriek tomu chuť trénovať a súťažiť máme stále obrovskú,“ dodáva Striežovský.