Nedeľa 21. júl 2019 Daniel  18 °C
Kultúra Rôzne Správy

Veľkonočné vajce s retro témou: Legendárny karneval sa vracia na Skalku

Odviazaná karnevalová rozlúčka so snehom sa vracia z kremnického centra na Skalku, kde sa jej príbeh pred desiatkami rokov začal.

Ilustračný obrázok k článku Veľkonočné vajce s retro témou: Legendárny karneval sa vracia na Skalku
Zdroj: TASR

Veľkonočné vajce, ktoré každý Kremničan pozná ako veselú karnevalovú rozlúčku so snehom, sa tento rok presunie z centra Kremnice tam, kde sa história tohto svojského podujatia začala písať. Na Veľkonočnú nedeľu 21. apríla sa uskutoční na tradičnom svahu za chatou na Skalke pri Kremnici.

,,Toto podujatie vzniklo pred 58 rokmi na Kiari pri Skalke. Založili ho kremnickí lyžiari," priblížil dlhoročný moderátor podujatia Peter Lysek. Pred niekoľkými rokmi sa podujatie presunulo do centra mesta, kde sa konalo na Štefánikovom námestí.

,,Tento rok ma oslovili starší lyžiari, turisti a všetci tí, ktorí sa na podujatí podieľali nespočetné množstvo rokov, že by chceli urobiť také retro vajce. Že si spravia aj masky, a aby to bolo na Skalke,„ uviedol Lysek s tým, že sa tak podujatie vráti na svoje pôvodné miesto. Témou tohtoročného vajca bude preto spomínané "retro“, podujatie začne o 10.00 hodine.

Počiatky podujatia siahajú do roku 1962, kedy sa na Skalke konali neoficiálne preteky pre členov športovej školy dorastu. V roku 1965 počas štvrtého ročníka zahájili tradíciu karnevalových masiek. Veľkonočné vajce vtedy vyhral Rudolf Čillík v maske horára. Z lyžiarskeho slalomu sa tak rokmi zrodil jedinečný karneval, ktorého podstatou je čo najlepšie zabaviť divákov. Medzi najväčšie legendy Veľkonočného vajca patrí Ladislav Aťo Fusko. Za posledné roky si podujatie získalo svojich fanúšikov aj pre svoju vtipnú zápletku.

Veľkonočné vajce je odviazaná akcia, akú inde než v Kremnici zrejme nenájdete. Pozrite si zábery spred niekoľkých rokov vo videu…

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR