Martin Károly Šport

Vianočné preteky v domácom bazéne: Žiarski plavci vybojovali 35 medailí!

Žiarska krytá plaváreň hostila aj v tomto roku plavecké kluby z celého Slovenska. V obrovskej konkurencii zažiarili okrem známych mien aj najmladší pretekári.

Ilustračný obrázok k článku Vianočné preteky v domácom bazéne: Žiarski plavci vybojovali 35 medailí!

Žiar nad Hronom reprezentovalo až 33 plavcov, od päť do štrnásť rokov. Najmenší, päťročná Ema Prachárová a šesťročný Dušan Hrmo sa na štart postavili prvýkrát. Premiéru mali aj Melinda Ruislová, Szakszon Simon, Mikolášová Lívia, Holos Andrej, Meliš Dominik a Vrbanová Bronislava.

Premiéra pre najmladších

Najmladší pretekári súťažili v 25-metrových disciplínach prsia, znak a voľný spôsob. Tri medaily si vyplávala Viktória Máliková, zlato v prsiarskej disciplíne, dvakrát striebro v znaku a voľnom spôsobe.

Striebornú medailu získala v prsiarskej disciplíne Hana Pittnerová, bronzovú si vyplávala v znaku. Šimon Krajči si striebro vyplával v prsiarskej disciplíne.

Tesne za medailistami skončili Olívia Ťahúňová v prsiach a Ema Bittalová v kraulovi – obe skončili na 4.mieste. Melinde Ruislovej sa najviac darilo v prsiarskej disciplíne – 5.miesto, Dušanovi Hrmovi v znaku – 9.miesto, Simonovi Szakszonovi v prsiach – 9.miesto, Jakubovi Siheľskému taktiež v prsiach – 11.miesto a najmladšia Ema Prachárová bola v oboch disciplínach – prsia a znak na 12 -tom mieste.

Karkuš so siedmymi medailami

Ostatní plavci súťažili v disciplínach 50 a 100 metrov. Najčastejšie, a to sedemkrát, sa na stupne víťazov postavil Alex Karkuš, ktorý si vyplával päťkrát zlato (50VS, 100VS, 50Z, 100Z, 50P) a dvakrát striebro (50M, 100P).

So ziskom piatich medailí odišli: Ema Barančková – zlato (50Z) a štyrikrát striebro (50VS, 100VS, 100Z, 50M). Stanislava Sivičeková – zlato (50M), striebro (50M) a trikrát bronz (100VS, 50Z, 100Z), aj Tereza Veselá – štyrikrát striebro (50M,100Z,50Z­,100VS) a jeden bronz (50VS).

O jednu medailu menej má Andrej Považan – jedno zlato (100P), jedno striebro (50Z) a dvakrát bronz (50VS,100VS). Dve bronzové medaily si vyplával Šimon Vesel& yacute; (100VS,50M) a jednu bronzovú Kristína Kminiaková (100P).

Žiarsky plavecký klub si teda pripísal 35 medailí. Z toho 9 zlatých, 16 strieborných a 10 bronzových.

Aj keď sa ostatní plavci medailovo nepresadili, vyplávali si svoje nové osobné rekordy a získali nové skúsenosti, ktoré im pomôžu v nasledujúcom ro­ku.

Najlepšie umiestnenia jednotlivých plavcov:

4.miesta: Samuel Beňo (50VS,100Z), Marek Kabina (50M,100P), Alexandra Koštová (50M), Tamara Ľuptáková (100Z), Dominik Meliš (100P), Fedor Stajník (50M), Urban Patay (50Z)
5.miesta: Melisa Martina Bartková (100Z), Richard Černaj (100VS)
6.miesta: Andrej Holos (50Z), Adam Jančok (100Z)
7.miesto: Sabína Kultánová (50P), Bronislava Vrbanová (100P)