Rôzne Správy Video

Vyšliapať 175 schodov sa oplatí: Neďaleká bašta sa stáva atrakciou, FOTO a VIDEO

Zrekonštruovaná bašta, ktorá bola kedysi súčasťou protitureckého opevnenia, sa zmenila na múzeum. Medzi turistami sa stala veľi rýchlo populárnou.

Ilustračný obrázok k článku Vyšliapať 175 schodov sa oplatí: Neďaleká bašta sa stáva atrakciou, FOTO a VIDEO
3
Galéria
Zdroj: TASR

K množstvu pamiatok a pozoruhodností, ktoré do obce Štiavnické Bane lákajú celoročne veľa turistov, sa pred časom pridala aj zrekonštruovaná bašta, ktorá bola kedysi súčasťou protitureckého opevnenia. Samospráva v nej zriadila obecné múzeum, ktoré približuje slávneho rodáka Maximiliána Hella ale aj významné míľniky a prvenstvá Štiavnických Baní.

Pre nával otvárali aj v nedeľu

Podľa starostu Stanislava Neuschla je múzeum medzi turistami veľmi obľúbené. ,,Tento rok sme pristúpili k tomu, že sme mali otvorené aj počas nedieľ, pretože chodilo veľa návštevníkov," poznamenal o tohtoročnej sezóne. Okrem klasických prehliadok múzea organizujú dvakrát ročne aj podujatia spojené s pozorovaním oblohy. K dispozícii majú profesionálny ďalekohľad, na podujatia prizývajú aj odborníka.

Bašta sa nachádza v strmom svahu a vedie k nej 175 schodov. Odmenou po náročnejšom výstupe je pre turistov výhľad, ktorý sa im naskytne. Jej expozícia je rozdelená do dvoch častí. Prvá približuje slávneho rodáka, fyzika, astronóma a matematika Maximiliána Hella, ktorý ako prvý na svete pozoroval na ostrove Vardo prechod Venuše popred slnečný disk, vďaka čomu vyrátal vzdialenosť Slnka od Zeme.

Aj vďaka tomuto slávnemu rodákovi sa podarilo samospráve baštu obnoviť. Na jej rekonštrukciu získali nórske fondy, ktoré boli len začiatkom bohatej spolupráce. Samospráva podpísala s nórskym Vardo partnerskú zmluvu, družbu s tamojšou strednou školou má aj miestna základná škola, ktorá nesie pomenovanie po Hellovi a je známa sokoliarstvom.

Zaujímavé prvenstvá

Druhá časť expozície približuje svetové, európske a slovenské prvenstvá obce. ,,V obci bola zriadená prvá továreň na výrobu drôtených a neskôr oceľových lán na svete," priblížil Neuschl. Štiavnickým Baniam patrí aj ďalšie prvenstvo, v Hornej Bieber štôlni bol v roku 1627 prvýkrát použitý na odstrel horniny pušný prach.

Štiavnické Bane sa môžu podľa jeho slov pochváliť aj jednou z prvých baníckych nemocníc v Európe. Tá už v roku 1648 prijímala prvých pacientov a fungovala ako pohotovosť, ošetrovali tu akútne banské úrazy, no starali sa tu aj o dlhodobo chorých baníkov. V dedine bola aj jedna z prvých stredných baníckych škôl v Európe či jedna z prvých rezbárskych škôl a dielní na Slovensku, ktorá sa zameriavala na výrobu detských hračiek.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Žiaru a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie