Barbara Dallosová Rôzne Správy

Z trvalej sa občas aj dymilo: Zážitky zo žiarskeho kaderníctva spred revolúcie

Spálené trvalé, členky v štýle Petra Nagya aj žiadaný účes Tiny Turner. Aj taká bola práca kaderníčky v osemdesiatych rokoch minulého storočia.

Ilustračný obrázok k článku Z trvalej sa občas aj dymilo: Zážitky zo žiarskeho kaderníctva spred revolúcie
Zdroj: pixabay.com

Žiarska kaderníčka Janka sa svojmu remeslu vyučila v roku 1985. Na časy mirkofónových účesov a oranžových melírov spomína s úsmevom. Ako hovorí, trendy sa síce vracajú, no z trvalej sa dnes už naštastie nedymí.

Trvalá musela byť

Objemný účes dosiahnutý takzvanou trvalou onduláciou bol povinnou výbavou každej ženy, ktorá chcela byť v osemdesiatkach trendy. Táto procedúra vtedy bývala v kaderníctvach na dennom poriadku.

„Trvalá frčala, to je jasné. Tú museli mať všetky vekové kategórie. Čo žena vyšla, to trvalá,“ spomína na svoje kadernícke začiatky Janka.

„Robilo sa to takými zastaranými technológiami, že to občas aj zadymilo,“ smeje sa kaderníčka. „Sú zákazníčky, ktoré chcú trvalú aj dnes, už to ale vyzerá celkom inak. Keď sa otvorili hranice, začali sme chodiť na školenia a dnes už pri trvalej vlasy nezhoria“ vysvetľuje.

Pár produktov na trhu

Aj farbenie vlasov malo v dobe, keď bola na trhu len hŕstka produktov, svoje limity. Miesto vytúženej farby tak účesy Žiarčaniek hýrili oranžovými tónmi.

„Neboli také možnosti ako dnes, obrovský výber produktov. Značky, ktoré dnes používame, sa k nám dostali až po revolúcii. Vtedy bol pár produktov, robieval sa aj melír, ale vždy chytil len do hroznej žltej alebo oranžovej. Všetky sme chodili po Žiari oranžové a boli sme spokojné,“ porovnáva kaderníčka.

Čelenky Petra Nagya

V tom, komu sa chceli Žiarčanky v osemdesiatych rokoch podobať, mali jasno. Väčšina z nich dúfala, že z kaderníctva odíde s hrivou Tiny Turner.

„Tina Turner bola jednotka, tak chceli vyzerať všetci. V kurze bola napríklad aj Suzi Quatro. To bol trochu iný účes, hore strapaté ježaté, dole predĺžené. Neodmysliteľným doplnkom bola aj čelenka, ako ju nosil Peťo Nagy,“ spomína kaderníčka.

Zámožné zákazníčky

Za desaťročia praxe prešla Janke cez ruky najrôznejšia klientela. Žiarčanky opisuje ako vďačné zákazníčky, v jej kresle sa ale objavovali aj mimoriadne náročné dámy.

„Pred revolúciou, keď ešte kde tu v Žiari žili aj Rusi, mávala som aj ruské zákazníčky. Boli to také elegantné dámy, manželky bohatých Rusov. Tie boli strašne náročné, nikdy neboli spokojné,“ spomína.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie