Aktualizované Správy

Zásahov na ferratách na Skalke je čoraz viac: Hrozí aj ich uzavretie pre širokú verejnosť

Ľahkovážny turisti ohrozujú nielen seba, ale aj ostatných lezcov a záchranárov. Mesto si sadne za jeden stôl s horskou službou.

Ilustračný obrázok k článku Zásahov na ferratách na Skalke je čoraz viac: Hrozí aj ich uzavretie pre širokú verejnosť
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Horská záchranná služba (HZS) vzhľadom na množstvo zásahov na ferratách na Skalke pri Kremnici počas posledných dní v utorok dôrazne vyzvala všetkých návštevníkov, aby pred výstupom dôkladne zvážili svoje sily a schopnosti a neuvážene nevystupovali cestami, ktoré sú Informovala o tom na svojej webovej stránke. Zdôraznila, že turisti tým vystavujú seba, ďalšie osoby nachádzajúce sa na ferrate i zasahujúcich záchranárov vysokému riziku úrazu či smrteľnej nehody.

„Pokiaľ bude počet zásahov na ferratách stúpať, HZS bude nútená z dôvodu ochrany života a zdravia návštevníkov horských oblastí podniknúť právne kroky vedúce k zníženiu náročnosti ferrát alebo aj k ich uzavretiu pre širokú verejnosť. Z tohto dôvodu sa chystá v najbližších dňoch rokovanie medzi zástupcami mesta Kremnica a HZS,“ uvádzajú horskí záchranári.

Zástupkyňa primátora Kremnice Iveta Ceferová potvrdila, že predstavitelia mesta sa so zástupcami HZS i dobrovoľnými záchranármi stretnú, aby spoločne diskutovali o riešení častých zásahov záchranárov na ferratách. Stretnutie je naplánované na pondelok 21. septembra. Návštevníkov ferrát na Skalke Ceferová vyzýva na maximálnu zodpovednosť. „Opakovane pripomíname, že ferratové cesty s obťažnosťou E a F sú určené len pre skúsených lezcov,“ odkazuje.

V utorok dopoludnia potreboval ich pomoc 48-ročný turista, ktorý vypadol vo ferratovej ceste Fúha. Jeho pád stlmil ferratový set, muž zostal visieť. Pomoc mu privolal jeho kamarát. HZS ho pomocou lanovej techniky spustila na zem.

„Krátko po ukončení zásahu v ceste Fúha HZS na Skalke vyrazila na pomoc 26-ročnej vysilenej turistke vo ferratovej ceste Výzva. Žena sa nachádzala pod previsom a už nebolo v jej silách dostať sa vyššie. Do príchodu záchranárov jej ďalší lezci pomáhali udržať sa v ceste. Horskí záchranári na mieste zistili, že pomoc potrebuje aj jej 32-ročný priateľ, ktorý vypadol a zostal visieť v spodnej časti tejto cesty,“ dodala HZS. Oboch pomocou lanovej techniky spustili na zem.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte Facebook Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie