Martin Károly Tlačové správy

Odborník radí: Ako kúpiť vhodnú krbovú vložku?

Zima je už našťastie za nami. V tomto období je ale ideálne začať s prestavbou a údržbou vykurovacích telies v domoch, či na záhradách. Trh je zaplavený rôznymi výrobkami. Ako sa v tejto spleti vyznať? Počuli ste už o termickom šoku? Ako predísť zbytočným škodám?

Ilustračný obrázok k článku Odborník radí: Ako kúpiť vhodnú krbovú vložku?
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk

Vo veľkoobchode ste si kúpili drahú krbovú vložku. Osadili ste ju vo svojej obľúbenej chate. V zime ste prišli prekúriť, no drahá, liatinová vložka jednoducho praskla. Čo teraz? Dá sa to reklamovať? Kde ste urobili chybu?

Pri nákupe sa raďte s odborníkmi!

„Pri kúpe krbovej vložky, by som určite dával pozor na to, či bude využívaná na chate alebo v rodinnom dome,“ upozorňuje Lukáš Sámel, z obchodu Krby, pece, kachle v Hiníku nad Hronom. Tento obchod sa špecializuje práve na predaj a poradenstvo aj tohto typu tovaru. (celý rozhovor nájdete vo videu)

Podľa odborníka veľmi záleží na tom, či sa týmto telesom bude vykurovať len občasne alebo celú zimu. „Pri chatách by som sa určite prikláňal k oceľovej krbovej vložke, (šamot, vermikulit, karkón), liatina tu môže byť nebezpečná. Pri náhlom vykúrení, pri nízkych teplotách, hrozí dokonca jej prasknutie,“ prízvukuje Sámel. Liatina je podľa neho skôr na trvalé vykurovanie. Vtedy má dokonca dlhšiu životnosť.

Nezabúdajte na výkon krbovej vložky

Každá krbová vložka má iný výkon. Na prvý pohľad trochu drahšia, vám dokáže v konečnom dôsledku ušetriť peniaze za palivo. Pri výbere tohto parametra, je tiež dobré poradiť sa s odborníkom. „Sú na to pomerne jednoduchú vzorce,“ tvrdí ďalej Lukáš Sámel, z nenápadného obchodíku pri Motoreste na Hôrke.

Záleží od plochy, prípadne kubíkov, ktoré sa vykurujú a samozrejme sa nesmie zabúdať na to, ako je zaizolovaná daná budova,“ konkretizuje ďalej Sámel, ktorý spolupracuje aj s návrhármi a dizajnérmi, ktorí vedia spracovať aj 3D vizualizácie danej krbovej vložky, priamo u vás v dome, či na chate.

Montáž prenechajte odborníkom!

Lukáš Sámel doporučuje aby krbovú vložku osadili odborníci, kachliari. „Túto prácu je dobré skombinovať hneď aj s kominárom, aby bol platný aj záručný list,“ dodáva. Pri neodbornej montáži nemusí krbová vložka dosiahnuť avizovaný výkon, prípadne môže vykurovacie teleso dymiť.

V tomto období je dobré myslieť už aj na údržbu existujúcej krbovej vložky. Kominár by mal celý systém skontrolovať minimálne raz za tri mesiace, pri stálych vykurovacích telesách.

Nie všetko sa dá kúpiť cez net

Niektoré výrobky sa oplatí kúpiť priamo v predajni, kde vám poradia odborníci v danej oblasti. Je tomu tak aj pri krbových vložkách. Zvlášť keď ide investíciu na dlhé roky. „Cez internet sa tieto veci dajú kúpiť, no neodporúčal by som to. Nikto vám tam nedá odborné poradenstvo, nedopracujete sa ani k prepočtom a už vôbec nie k vizualizáciám, problém môže byť aj so zárukou,“ radí ďalej Sámel.

Firma KRBY – PECE – KACHLE v Hliníku nad Hronom vstúpila na trh s obchodnou a stavebnou činnosťou v roku 2003, pričom čerpala z dostupných odborných znalostí predchádzajúcich generácií. Firma sa zaoberá predajom vykurovacích telies, ich príslušenstva, stavebných materiálov potrebných pri stavbe krbov a komínov, ako aj stavebnými prácami, rekonštrukciami domov a bytov.

Viac informácií o spoločnosti nájdete TU: http://www.krpeka.sk/
Tel.:0918 364 929

Otváracie hodiny:

Po-Pia : 8.30–16.30 hod
Sobota: 8.30–12.00 hod
Nedeľa: zatvorené

Ako si vybrať vhodnú krbovú vložku?
1
Galéria
Tu si vyberiete aj vhodnú krbovú vložku
24
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie