Žiar absolútnou jednotkou v krajine: Vďačíme za to týmto menám! FOTO

Máme byť na čo pyšní. Žiarsky športový klub sa stal najúspešnejším na Majstrovstvách republiky. Čítajte, kto všetko sa pod najnovší úspech podpísal.

Barbara Dallosová

Najvýznamnejšia domáca súťaž v karate, Majstrovstvá republiky, je za nami. Nechýbalo na nej Žiarske zastúpenie a okrem úspechov jednotlivcov priniesli naši športovci aj to najvyššie klubové umiestnenie.

Boj o postup do Dánska

Ako vysvetľuje tréner Karate klubu MŠK Žiar nad Hronom Ľubomír Striežovský, Majstrovstvá republiky sú pre karatistov vždy veľkou výzvou. ,,Majstrovstvá sú náročným turnajom, na ktorý si treba vybojovať postup z regionálnych súťaží alebo Slovenského pohára. Tak je zaručená vysoká úroveň štartujúcich," hovorí žiarsky tréner.

Tento rok sa najlepší slovenskí juniorskí a dorasteneckí karatisti stretli v Trnave (1.12.), aby zabojovali o tituly majstrov Slovenska a o možnosť reprezentovať Slovensko na februárových Majstrovstvách Európy, ktoré sa budú konať v Dánsku.

V konkurencii 378 súťažiacich z 54 klubov z celého Slovenska sa Žiarčania opäť nestratili. Priniesli si sedem titulov v individuálnych kategóriách a stali sa najúspešnejším klubom podujatia.

Mená našich najlepších

V súborných cvičeniach kata sa v Trnave prebojoval až do finále ostrieľaný pretekár Šimon Sečkár, kde však už na súpera nestačil a prehral najtesnejším výsledkom 2:3. Patrí mu tak titul vicemajstra Slovenska v kata mladších dorastencov.

Ostatné pódiové umiestnenia vybojovali Žiarčania v športovom zápase kumite. V starších juniorkách skvelú bojovnosť ukázala Nina Jelžová, ktorá nenašla premožiteľku vo svojej váhovej kategórii nad 68 kg a takisto sa jej darilo aj v takzvanej kráľovskej kategórii bez rozdielu hmotnosti, kde opäť zvíťazila. Nina si tak z Majstrovstiev odniesla dva tituly majsterky republiky. V starších juniorkách ďalší titul majsterky republiky vybojovala Dominika Veisová v kategórii do 50 kg. Poslednou bodujúcou bola Kornélia Bugárová, ktorá obsadila bronzovú priečku v kategórii nad 68 kg.

Ani naši juniori sa nedali zahanbiť. Natália Rajčanová v kategórii junioriek do 53 kg opäť ukázala skvelú pripravenosť tímu a súperkám nedala šancu. Ďalší titul išiel do Žiaru. V kategórii juniorov do 76 kg nastúpili za žiarske farby Aris Nikolas Čela a Zdenko Vanka. Vo veľmi náročnej kategórii chalani podali perfektný výkon. Arisovi sa podarilo vybojovať bronz. Zdenko sa prebojoval až do finále, kde za nepriaznivého stavu nakoniec otočil skóre vo svoj prospech a titul majstra republiky právom patril jemu.

V kategóriách mladších dorastencov sa tiež darilo. Šimon Sečkár je už štvornásobným majstrom republiky v kata, no na titul zo športového zápasu kumite si musel ešte počkať. Čakanie sa konečne skončilo, keď tentoraz v kategórii do 45 kg prešiel víťazne cez všetkých súperov a vytúžený titul majstra republiky v športovom zápase konečne vybojoval. V tej istej kategórii sa darilo aj Adamovi Dolnickému, ktorý domov odišiel s bronzom. V kategórii mladších dorasteniek do 45 kg sme mali dve pretekárky, Alexandru Kalamárovú a Patríciu Vankovú. Patrícii sa napokon podarilo vybojovať bronz. Milým prekvapením bol výkon Alexandry, ktorá tentoraz nenašla premožiteľku a tak uzatvorila zbierku majstrovských titulov v individuálnych kategóriách.

Súčasťou Majstrovstiev boli aj zápasy trojčlenných družstiev. To, že naši mladší dorastenci mali svoj deň, ukázali aj tu. Družstvo v zložení Adam Dolnický, Šimon Sečkár a hosťujúci Simon Kováč /Triumph Šurany/ sa nakoniec prebojovali do víťazného finále a úspechom v individuálnych kategóriách im pribudol ešte titul majstrov Slovenska v kumite družstiev.

Juniorské družstvo v zložení Aris Nikolas Čela, Zdenko Vanka a hosťujúci Kristián Szabó /Kachi Nitra/ sa prebojovalo až do finále, no tu už sa z víťazstva tešili naši súperi. Našim chlapcom ostal titul vicemajstrov.

Ani dievčatá sa nedali zahanbiť. Mladšie dorastenky v zložení Ariana Nikoleta Čela, Ivana Gahírová a Patrícia Vanková si v družstvách vybojovali bronz a podobne skončili aj staršie juniorky Nina Jelžová, Dominika Veisová, Kornélia Bugárová a hosťujúca Saskia Adamová /Katsudo Sabinov/.

Na slávnostnom nástupe boli odmeňovaní aj celkoví víťazi Slovenského pohára. Pohár od prezidenta Slovenského zväzu karate si prevzali Nina Jelžová, Šimon Sečkár /kata aj kumite/, Natália Rajčanová a Patrícia Vanková.

,,Karatisti z MŠK Žiar nad Hronom opäť ukázali, že patria k špičkám na Slovensku. Poďakovanie patrí pretekárom, trénerom, mestu Žiar nad Hronom, Športovému mestskému klubu Žiar nad Hronom a všetkým tým, ktorí karate v meste Žiar nad Hronom podporujú," odkazuje na záver Striežovský.

Zdroj: Dnes24.sk