Ilustračný obrázok k článku Žiarčania, kde všade musíme po novom nosiť respirátor? Opatrenia prešli veľkými zmenami
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Žiarčania, kde všade musíme po novom nosiť respirátor? Opatrenia prešli veľkými zmenami

Od stredy platia na Slovensku protipandemické opatrenia v novej podobe. Zorientujte sa v tom, čo sa vás týka.

Správy
Správy

Žiarčania, kde všade musíme po novom nosiť respirátor? Opatrenia prešli veľkými zmenami

Od stredy platia na Slovensku protipandemické opatrenia v novej podobe. Zorientujte sa v tom, čo sa vás týka.

Ilustračný obrázok k článku Žiarčania, kde všade musíme po novom nosiť respirátor? Opatrenia prešli veľkými zmenami
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Zmeny v hoteloch aj reštauráciách

Pre hotely a podobné služby krátkodobého ubytovania sa od stredy ruší obmedzenie kapacity ubytovaných hostí (doteraz bolo 75 %). Ruší sa aj kapacitné obmedzenie pre prevádzky verejného stravovania (doteraz bolo 50 %).

Pri hoteloch a krátkodobom ubytovaní hovorí úrad o dvoch možných režimoch. V režime OTP môžu fungovať v súvislosti s výkonom práce, s cieľom návštevy zdravotníckeho zariadenia alebo pre osoby na lyžiarskych výcvikoch a kurzoch v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu. Na tieto účely žiakom postačí antigénový samotest vykonaný v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu za prítomnosti zamestnanca školy povereného riaditeľom.

V novom režime OP+ môžu hotely fungovať pre všetkých, ktorí do tejto kategórie spadajú. Úrad však upozorňuje na potrebu zvýšenej frekvencie upratovania a dezinfekcie.

Lanovky a vleky môžu fungovať v režime OTP a za dodržania protipandemických opatrení.

Čo sa týka reštaurácií, pri konzumácii na mieste platí režim OP s obmedzenými otváracími hodinami od 5.00 do 22.00 hod. Konzumácia je povolená výlučne posediačky, pri jednom stole môžu byť najviac štyri osoby alebo členovia jednej domácnosti a odstup od stolov musí byť dva metre od seba.

Aj skupinové prehliadky

V galériách a múzeách je možné organizovať aj skupinové, nielen individuálne prehliadky. Knižnice sa zasa zaraďujú medzi prevádzky, ktoré sú prístupné v režime základ, teda pre všetkých bez ohľadu na ich imunitný status.

„Múzeá, galérie i výstavné siete môžu byť otvorené naďalej v režime OP (očkovaní, po prekonaní ochorenia), platí pre ne stále kapacitné obmedzenie jeden návštevník na 15 štvorcových metrov. Otvorené môžu byť do 22.00 hod.,“ uvádzajú hygienici.

Do 22.00 hod. môžu byť podľa novej vyhlášky otvorené aj knižnice, rozširujú zoznam prevádzok, ktoré môžu mať otvorené v režime základ. Okrem knižníc sú to predajne odevov a obuvi, kancelárske a školské potreby, potreby pre deti, galantéria a textil, stavebniny, inštalačný a elektroinštalačný materiál, železiarstva, farby-laky, predajné miesta diaľničných známok.

Čo športoviská?

Podobne ako napríklad lanovky a vleky, aj vonkajšie športoviská môžu byť prístupné v režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19). Ruší sa pre ne kapacitné obmedzenie.

Hygienici v nej spresňujú, že vonkajšie športoviská môžu fungovať od 5.00 hod. do 22.00 hod. Doterajšie kapacitné obmedzenie maximálne jedna osoba na 15 štvorcových metrov alebo najviac 30 osôb sa ruší.

Podmienky nastavené pre organizovaný a profesionálny šport sa nemenia.

Fungovanie akvaparkov a wellness

Od stredy sa môžu otvoriť prevádzky kúpalísk, wellness a akvaparkov. Fungovať môžu len v novom režime OP+. Ten sa týka aj fitnescentier.

Pre fitnescentrá platí maximálna kapacita jedna osoba na 15 štvorcových metrov alebo najviac 50 ľudí. Tiež musia viesť zoznam návštevníkov prevádzky.

Pre wellness, akvaparky, prírodné liečebné kúpele a kúpeľné liečebne platí podľa vyhlášky maximálna kapacita jedna osoba na 15 štvorcových metrov z krytej plochy zariadenia určenej pre zákazníkov alebo najviac 50 ľudí.

Kúpeľov a kúpeľných liečební, ktoré majú ľudia zdravotne indikované, sa režim OP+ netýka.

Podujatia podľa rizikovosti

ÚVZ SR v aktuálnej vyhláške k pravidlám platiacim od stredy rozdelil podujatia do troch skupín podľa rizikovosti. Na tých najrizikovejších sa môže zúčastniť najviac 20 osôb. Pre vysokorizikové podujatia, ako sú napríklad oslavy, večierky, svadby, kary, diskotéky v prevádzkach a podobne, platí režim OP+. Pre ostatné typy hromadných podujatí režim OP+ neplatí.

Za vysoko rizikové podujatia vyhláška považuje hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania alebo iné hromadné podujatia, ktoré nespadajú do menej rizikových kategórií. Podmienkami sú režim OP+, maximálne 20 osôb, ale aj povinný zoznam účastníkov s uvedenými telefonickými alebo e-mailovými kontaktmi pre prípad epidemiologického vyšetrovania. Organizátor musí zoznam uchovávať dva týždne po ukončení podujatia a potom ho zničiť.

Čo sa týka stredne rizikových podujatí, ide napríklad o návštevu kina spojenú s konzumáciou, športové podujatia s divákmi, bohoslužby so spevom či divadelné predstavenia s občerstvením. Tam platí režim OP a maximálne 25-percentné využitie kapacity alebo najviac 100 osôb.

Medzi nízko rizikové podujatia patrí návšteva kina bez konzumácie v sále, bohoslužby bez spevu alebo divadelné predstavenie bez občerstvenia. Tam môže byť využitých maximálne 50 % kapacity alebo najviac 100 osôb.

Foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín