Žiarski cyklisti v etape pravdy predviedli svoj talent

Žiarski cyklisti opäť potvrdili svoj talent a pripravenosť. V prvých kolách Slovenského pohára zahviezdil Foltán, ktorý momentálne vedie súťaž. Nestratili sa ale ani Zverko, Bellan, Černek či Jelža.

Martin Károly

V sobotu 14. apríla 2012 bola časovkou jednotlivcov v Trnave odštartovaná dlhodobá súťaž Slovenského pohára v cestnej cyklistike. Žiarski cyklisti v „etape pravdy“ potvrdili rolu favorita a dobrú pripravenosť na sezónu.

Organizátorom úvodného kola Slovenského pohára bol Cyklistický klub Olympik Trnava. Trať časovky jednotlivcov viedla z Trnavy v smere na Malženice. Profilom mierne zvlneným sa jednalo o nie príliš náročnú časovku, no silný nárazový vietor dokonale preveril fyzickú pripravenosť cyklistov. Mladší žiaci absolvovali časovku na 5km a jej víťazom sa stal časom 09:36,15 pretekár CyS Žilina Štefan Michalička pred Andrejom Antalom z TJ Slávia ŠG Trenčín.

Najrýchlejším so žiarskych cyklistov bol v tejto kategórii ** Matúš Černek** , ktorý obsadil časom 10:14,80 tretie miesto. Výborne si počínali aj Adam Foltán, ktorý obsadil piate miesto a Tomáš Kamenský, ktorý vo svojom premiérovom preteku obsadil pekné desiate miesto.

Kategória starších žiakov absolvovala časovku na 10km a svoje prvé tohtoročné víťazstvo si na svoje konto pripísal časom 14:28,76 žiarsky cyklista Adrian Foltán. Ten podal na trati bezchybný a vyrovnaný výkon, výborne si poradil s nepríjemným nárazovým vetrom a jasne zvíťazil pred žilinčanmi Matúšom Stočekom a Tomášom Personom.

V bodovanej desiatke sa na ôsmom mieste umiestnil Matej Foltán a Henrich Hasch. Ján Gajdošík a Jakub Varhaňovský po iba priemernom výkone obsadili 18 a 19 miesto.

Aj v kategórii kadetov putovalo víťazstvo do Žiaru nad Hronom a to v podobe Juraja Bellana, ktorý na trati 15km dlhej dosiahol čas 22:30,79 a bezpečne zvíťazil pred klubovým spolujazdcom Nicolasom Jelžom. Výborný výkon podali aj Matej Truban a Kristián Zimány, ktorý obsadili piate a šieste miesto.

Na základe mimoriadnych výsledkov v sezóne 2011 bol náš najúspešnejší kadet David Zverko pre sezónu 2012 ostaršený a pre preteky Slovenského pohára preradený do kategórie juniorov. **Zverko vo svojej premiére u juniorov potvrdil svoj mimoriadny talent a na trati časovky 20km dlhej dosiahol čas 28:34,67 a zaostal za víťazným Máriom Daškom z TJ Slávia ŠG Trenčín len o štyri sekundy a obsadil pekné druhé miesto. ** V nedeľu 15.4.2012 pokra­čovali preteky Slovenského pohára druhým kolom, ktoré sa išlo v Suchej nad Parnou. Cestný pretek sa išiel ako VI. ročník Župnej olympiády mládeže a jeho organizátorom bol opäť Cyklistický klub Olympik Trnava. Trať druhého kola Slovenského pohára viedla zo Suchej nad Parnou cez Košolnú, Dlhú, Dolné Orešany, Horné Orešany do cieľa v Suchej nad Parnou. Mierne zvlnený okruh 23km dlhý nebol svojim profilom príliš náročný a preto o víťazovi v jednotlivých kategóriach sa rozhodovalo až v záverečnom hromadnom špurte.

Kategória mladších žiakov absolvovala jeden okruh . Jej víťazom sa stal pretekár CyS Žilina Štefan Michalička pred výborne jazdiacimi žiarčanmi Matúšom Černekom a Adamom Foltánom. Tomáš Kamenský po bojovnom výkone obsadil bodované desiate miesto. O víťazovi kategórie starších žiakov sa po 46km rozhodovalo v špurte vedúcej šesť člennej skupiny v ktorej mali žiarski cyklisti zastúpenie v talentovanom Adrianovi Foltánovi a stále sa zlepšujúcom Henrichovi Haschovi.

[blockquote]Foltán s prehľadom zvíťazil pred Alexom Zemanom s ŠKC Dubnica a Matúšom Štočekom z CyS Žilina. Po dvoch víťazstvách sa tak Adrian Foltán ujal vedenia v Slovenskom pohári starších žiakov.[/bloc­kquote]

So stratou vyše dvoch minút boli v hlavnej skupine klasifikovaný Ján Gajdošík na 12 mieste, Matej Foltán na 16 a Jakub Varhaňovský na 20 mieste. V kategórii kadetov, ktorý absolvovali trať dlhú 69km o svojom víťazstve rozhodol v záverečnom špurte vedúcej 26 člennej skupiny pretekár ŠKC Dubnica Ferdinand Barták pred našim Matejom Trubanom.

Nicolas Jelža obsadil nepopulárne 4 miesto, Kristián Zimány 5 , Juraj Bellan 11 a Filip Gašpar po kolízii 26 miesto. Víťazom kategórie juniorov, ktorý absolvovali pretek na 92km sa stal maďarský pretekár Bence Nagyernei z SZKE Szekszárd. David Zverko prišiel v hlavnom peletóne a bol klasifikovaný na 13 mieste. Už v dňoch 21 a 22. apríla 2012 čaká na žiarskych cyklistov ďalšie náročné podujatie a to preteky Českého pohára Cofidis v Kyjove.

František Sitora

Súvisiace články: [link=http://www­.ziar24.sk/clan­ky?extend.131149_Zi­arski-cyklisti-v-zime-nezahalali,–vstup-do-novej-sezony-sa-im-vydaril]Žiarski cyklisti v zime nezaháľali, vstup do novej sezóny sa im vydaril[/link] [link=http://www­.ziar24.sk/clan­ky?extend.122550_Da­vid-Zverko---slovensky-talent-roka]David Zverko – slovenský talent roka[/link] [link=http://www­.ziar24.sk/clan­ky?extend.121455_Zver­ko-patnasobnym-Majstrom-Slovenska]Zverko päťnásobným Majstrom Slovenska[/link]

Tento článok nie je možné komentovať.