Iné športy

Žiarski karatisti bodovali: Pohár primátora mesta ostal doma

Žiar nad Hronom sa 9. novembra stal dejiskom 1. kola pohára Stredoslovenského zväzu karate. Pre vekové kategórie 14 až 20 rokov bol turnaj zároveň nominačným na majstrovstvá republiky dorastencov a juniorov.

Ilustračný obrázok k článku Žiarski karatisti bodovali: Pohár primátora mesta ostal doma

Turnaj bol otvorený, a tak pozvanie naň prijalo 325 športovcov zo 45 klubov z celého Slovenska a 1 klub z Poľska. Kluby zároveň súťažili o Pohár primátora mesta, ktorý do súťaže venoval primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal.

Striebro pre Natáliu Volfovú

Súťaž na domácej pôde bola pre pretekárov z domáceho Karate klubu MŠK Žiar nad Hronom veľkým lákadlom a do bojov sa odhodlali zasiahnuť aj naši menej skúsení pretekári. Úvodnou disciplínou boli súborné cvičenia kata. V kategórii 5–7 rožných dievčat sa výborne darilo našim najmenším pretekárkam – Natália Volfová si vybojovala striebornú medailu a Alexandra Biela bronzovú medailu. Medaila tesne unikla Ivane Gahírovej, ktorá skončila štvrtá.

Šimon Sečkár nedal súperom šancu

V mladších žiačkach 8–9 ročných si pekne počínala Ester Šišková, ktorá si vybojovala bronz. V rovnakej vekovej kategórii u chlapcov sme mali nášho najskúsenejšieho karatistu Šimona Sečkára. Úradujúci majster Slovenska nedal súperom šancu a súťažou prešiel bez straty bodu až k víťaznému koncu.

Bronz aj pre nováčika

V mladších dorastencoch príjemne prekvapil Zdenko Vanka, pre ktorého je kata len doplnkovou záležitosťou popri športovom zápase, keď obsadil striebornú pozíciu. Druhým príjemným prekvapením v tejto kategórii bol výkon Romana Kvasňáka, ktorý prvý raz štartoval na takomto väčšom turnaji a za svoj výkon nakoniec získal bronzovú medailu.

Po kata kumita

Po disciplíne kata nasledovalo dekorovanie medailistov. Úlohy sa ujali primátor mesta Peter Antal, viceprimátor Emil Vozár a konateľ MŠK Jozef Tomčáni. Po krátkej prestávke sa rozbehla disciplína športový zápas kumite, v ktorej náš klub už stabilne dosahuje výborné výsledky.

V najmladších dievčatách 5–7 ročných do 24 kg sa opäť podarilo presadiť Natálii Volfovej, ktorá si k medaile z kata vybojovala v zápase ešte bronz. Z kategórie nad 24 kg si svoje prvé kumiťácke striebro odniesla Ivana Gahírová.

Zabodovali aj ďalší Žiarčania

V starších žiačkach, 10–11 ročných, do 35 kg sa podarilo Veronike Víglašskej vybojovať bronz. V žiackych kategóriách sa darilo aj chlapcom. Z kategórii do 35 kg si bronz odniesol Aris Nikolas Čela. Prvé kumiťácke zlato vybojoval úradujúci majster Slovenska Erik Sklenka v kategórii do 40 kg.

V mladších dorastencoch sme mali viacej želiezok v ohni, od ktorých sa očakával zisk medaile. V kategórii do 40 kg sa predstavila úradujúca majsterka Slovenska Natália Rajčanová, ktorá ani na tomto turnaji nepocítila horkú chuť prehry a kategóriu vyhrala. V chlapčenskej kategórii do 40 kg sa do finále prebojoval Zdenko Vanka. Tu však narazil na skúsenejšieho súpera, a tak mu do zbierky pribudla strieborná medaila. V dievčenskej kategórii do 50 kg nenašla konkurenciu naša skúsená pretekárka Nina Jelžová. V kategórii nad 50 kg zase zabojovala Dominika Veisová, ktorá síce neprešla cez semifinále, no v boji o bronz už nezaváhala.

Majsterkou Stredoslovenského zväzu karate Dominika Veisová

V kategóriách od 14 rokov sa bojovalo o postup na majstrovstvá republiky a o titul Majster Stredoslovenského zväzu karate. V starších dorastencoch nastúpili naši najlepší pretekári a bolo to vidieť aj na výsledkoch. V kategórii starších dorasteniek do 54 kg nastúpili Nina Jelžová a Dominika Veisová. Obe do kategórie ešte vekom nepatria, no súťaž umožňovala ostaršenie. Dievčatá sa starších súperiek nezľakli a nakoniec sme obe mohli vidieť na stupňoch víťazov. Nina si vybojovala bronz a Dominika dokonca zlato a stala sa tak Majsterkou Stredoslovenského zväzu karate. Svoje kvality ukázal aj náš skúsený pretekár Michal Výrostko, ktorý v kategórii do 63 kg našiel premožiteľa až vo finále.

6× zlato, 6× striebro a 8× bronz

V starších junioroch do 68 kg si titul Majstra Stredoslovenského zväzu vybojoval Rastislav Štyriak. Len o vlások ušiel titul Diane Hoghovej, ktorá v kategórii nad 60 kg skončila strieborná. Medailová bilancia 6 prvých, 6 druhých a 8 tretích miest náš klub vyniesla v súťaži klubov na najvyššie miesto a tak Pohár primátora prvý krát ostal na domácej pôde.

Na záver sa chcem poďakovať všetkým, čo nám pomohli s organizáciou tejto kvalitnej súťaže – zamestnancom MsKC za poskytnutie priestorov a odborného personálu, mestu a MŠK za podporu, rodičom pretekárov a realizačnému tímu za pomoc pri chode turnaja a, samozrejme, pretekárom za predvedené výkony. Podľa prvých ohlasov sa súťaž vydarila a my sa už tešíme na jej ďalší ročník.