Žiarski odchovanci karate úspešní aj na Majstrovstvách Európy v Azerbajdžane

Minulotýždňových majstrovstiev Európy /11.-12. februára/ sa zúčastnili aj odchovanci žiarskeho karate klubu MŠK. Dominika Tatárová vybojovala striebornú medailu, Rastislava Štyriaka delilo od medaily len jedno víťazstvo.

Martin Károly

V sobotu a v nedeľu 11 – 12.2.2012 sa uskutočnili Majstrovstvá Európy v Azerbajdžane, na ktorých mal žiarsky karate klub svojich odchovancov. Jedného terajšie člena Rasťa Štyriaka, trénujúceho v Hornej Ždani, pre ktorého to bolo prvé vystúpenie na takomto šampionáte a Dominiku Tatárovú, ktorá v súčasnosti končí štúdium na športovom gymnáziu v Banskej Bystrici a preteká za domáci klub CMK Banská Bystrica. Dominika je už skúsená reprezentantka, ktorá už má na svojom konte aj dva tituly vicemajsterky Európy a je aj dvojnásobnou majsterkou sveta organizácie WTKA.

Reprezentácia odlietala do Baku už v pondelok z Viedenského letiska, aby sa pretekári aklimatizovali. Pretekári mali aspoň možnosť spoznať lepšie túto pre nás exotickú krajinu. Rasťovi utkveli najviac dva paradoxy. Podľa jeho slov sa na letisku sa fajčilo absolútne všade a fajčili všetci. „Tí hádam chodia spať aj s cigaretami!“, čuduje sa Štyriak. "Najväčší rozdiel bol však v doprave. 10 km išli autobusom hodinu a pol. Na križovatkách žiadne semafóry a žiadne pravidlá. Z dvoch dvojprúdových ciest, kde dva pruhy idú jedným smerom a dva opačným si jednoducho spravili štyri jedným smerom. Policajti pozreli, nasadli do auta a odišli nevedno kam,“ rozpráva ďalej talentovaný športovec.

Samotný šampionát prebiehal vo veľkom kongresovom centre a organizačne bol spravený na vysokej úrovni. V sobotu nastúpil do zápasov o medailu Rasťo. Hneď v prvom kole ho čakal ťažký súper z Bosny. Bosniak ho minulý mesiac porazil vo finále na Ljubljana open, tak to bola pre Rasťa veľká výzva. Výzvu zvládol na jednotku a svojho súpera zdolal. V druhom kole ho čakal pretekár z Írska, ktorého takticky nezvládol. Škoda, Ír nakoniec skončil na treťom mieste. Rasťa mrzí prehra, ale zároveň ho aj motivovala a po návrate z Azerbajdžanu sa vrhol na tréningový proces.

Dominika Tatárová nastúpila do súbojov o medailu v nedeľu. Keďže na predošlých dvoch ME našla premožiteľku až vo finále, išla s medailovou ambíciou. Rozlosovanie jej neprialo a na jej strane pavúka boli samé silne súperky. V druhom kole ju dokonca čakala minuloročná finálová premožiteľka z Francúzka a súčasne majsterka sveta. Tento rok však Dominika nezaváhala a s prehľadom sa prebojovala až do večerného finále, kde ju čakala zápasníčka z Rakúska. Hoci sme Dominike držali palce a priali na tretí pokus konečne zlatú medailu, osud bol opäť proti. **Dominika si teda po tretí krát odniesla z ME striebornú medailu. **

Celkový dojem z ME je viac než dobrý. Rasťo nedosiahol medailový úspech, no ukázal že je v ňom veľký potenciál. Reprezentační tréneri si pochvaľujú jeho talent a hlavne snahu. Dominika opäť potvrdila svoj výnimočný talent a hádam na budúci rok už získa zlato. Touto cestou sa chcem poďakovať dobrým ľuďom, bez ktorých sponzorských peňazí by si Rasťo nemohol zmerať svoje sily s najlepšími zápasníkmi zo starého kontinentu. Je veľká škoda, že žiarske karate je stále aj napriek dlhoročným vynikajúcim výsledkom finančne podhodnotené. Aj napriek tomu že tréneri pracujú v klube bez finančných nárokov je väčšina nákladov na talentovaných deťoch. **Aj tento rok sa uchádzame o 2% z vašich daní bez, ktorých by sme ako klub museli zaniknúť. Bližšie informácie ako nám môžete prispieť nájdete na našej web stránke www.karatezh.sk. **

Radovan Černák Ilustračné foto

Tento článok nie je možné komentovať.