Barbara Dallosová Rôzne Šport Správy

Žiarski rybári s veľkými plánmi: Čaká nás aj návrat legendárnej akcie pri ramene!

Akcia, ktorá každoročne zlákala húfy Žiarčanov k ramenu Hrona pri meste, má opäť ožiť. A to nie je všetko, čo sľubujú žiarski rybári...

Ilustračný obrázok k článku Žiarski rybári s veľkými plánmi: Čaká nás aj návrat legendárnej akcie pri ramene!
Zdroj: TASR

Rybárske preteky pri meste bývali pre Žiarčanov veľkou udalosťou. Na svoje si totiž prišli i tí, ktorí tomuto koníčku práve neholdujú. Legendárna akcia sa v tejto podobe na niekoľko rokov stratila, ako však avizuje miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu Žiar nad Hronom (SRZ ZH), tento rok má začať písať svoju históriu odznova. Termín Rybárskych pretekov dospelých, ktoré Žiarčania poznali pod názvom Rybársky deň, je 6. máj.

Rybársky deň ožíva

,,Radi by sme obnovili tradíciu veľkého rybárskeho dňa, ktorý bol nielen rybárskym, ale aj kultúrnym podujatím a navštevovali ho ľudia zo širokého okolia. Okrem súťažnej časti bude pre návštevníkov pripravené občerstvenie formou stánkov s nápojmi, gulášom, ale aj rybacími špecialitami rôzneho druhu," uviedol pre Žiar24 člen výboru miestnej organizácie SRZ ZH Mário Bóna.

Ako vysvetlil, preteky sú určené pre rybárov z radov žiarskej organizácie, navštevujú ich však aj pretekári z tých okolitých.
,,Hodnotené sú úlovky bodovaných rýb, ktoré sa merajú a každý 1cm dĺžky sa rovná 1 bod. Víťazom sa stáva pretekár, ktorý získa najviac bodov. Každoročne oceňujeme aj najdlhšiu ulovenú rybu," objasňuje Bóna s tým, že organizátori očakávajú účasť 100 až 150 súťažiacich rybárov. Pre účastníkov budú pripravené ceny vo forme poukážok na nákup rybárskych potrieb podľa vlastného výberu a vecné ceny.

Mladé rybárske nádeje

Rybársky deň nie je jediným jarným podujatím v réžii žiarskej miestnej organizácie. Sily v rybárčení si zmerajú aj mladé talenty, ktoré sa stretnú na Detských rybárskych pretekoch (5.5.). Tie sa nekonajú na ramene, ale na neďalekej nádrži pri obci Lovča.

,,Vodná nádrž Zákruty v Lovči svojou rozlohou poskytuje lepšie podmienky a väčší priestor pre mladých rybárov, ktorí ešte, najmä tí začínajúci, mnohokrát zápasia okrem rýb aj so základmi rybolovnej techniky," objasňuje výber lokality Bóna.

,,Každoročne udeľujeme ocenenia pre najmladších účastníkov, najväčšiu rybu, najlepšiu rybárku a motivačnú cenu útechy. Je to veľmi milé a veselé podujatie," láka Bóna v mene organizácie návštevníkov.

Päťdňový maratón

Súťaž, ktorá si pýta nielen rybársku zručnosť, ale aj kus vytrvalosti, je Žiarsky kaprársky maratón. Maratón je v žiarskej organizácii novinkou. Koná sa len po druhý raz a patriť mu bude časť druhého májového týždňa (8. – 12.5.).

Rybárske tímy budú zvádzať boj o to, kto za päť dní uloví čo najviac a najväčších bodovaných rýb. Úlovky sa budú vážiť a hodnotiť vo viacerých kategóriách. O víťazovi podľa organizátorov rozhodne súhrnná váha troch najväčších ulovených rýb jedným tímom počas trvania pretekov. Ďalšími hodnotenými kategóriami budú celková váha všetkých ulovených rýb, najťažšia bodovaná ryba a prvá ulovená bodovaná ryba maratónu.

,,Pre všetkých účastníkov ako aj pre širokú verejnosť je pripravené občerstvenie. Na záver, teda v sobotu 12. 5., kedy bude aj slávnostné vyhodnotenie pretekov, pripravujeme veľký rybársky deň so stánkami s občerstvením, kde budú môcť ochutnať rôznorodé rybacie špeciality z morských aj sladkovodných rýb. Po vyhodnotení maratónu bude vyžrebovaná bohatá tombola," uzatvára Bóna.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie