Martin Károly Kultúra

Žiarsky režisér (26) získal prestížne filmové ocenenie

Peter Kováč zo Žiaru nad Hronom si minulý týždeň prevzal tvorivú prémiu Igrica za svoj absolventský film Slameníkové zeme. Táto cena sa udeľuje už od roku 1967. Pozrite si ocenený film len u nás ZADARMO!

Ako vnímaš toto ocenenie? Pokúsim sa citovať presne to, čo som povedal vo chvíli keď som preberal cenu – týmto filmom som chcel len dôstojne ukončiť vysokú školu a som rád že som s Božou pomocou vytvoril čosi, čo dokážu oceniť ľudia, ktorí sa filmu rozumejú viac ako ja…

Pre mňa je to nesmierna pocta. Film a vizuálne umenie ako také je ťažko subjektívna záležitosť – či už pre samotného tvorcu, ale aj príjemcu a o to viac ma teší, že som touto mojou vnútornou výpoveďou dokázal osloviť aj širšiu a odbornú verejnosť.

O čom je ocenený film, alebo čo si ním chcel povedať? Film Slameníkove zeme je vo svojom obsahu zaujímavou obrazovou ilustráciou hlavného protagonistu Štefana Wolfa Slameníka, ktorý divákovi rozpovie svoj vlastný osud a životné postoje. Toľko festivalová charakteristika, pri ktorej si nespomeniem či som ju písal ja, alebo niekto iný… Musím však podotknúť že sa s ňou plne stotožňujem:)

A čo som chcel tým filmom povedať? Aby nikto z nás nezabúdal na viac ako štyridsať rokov chorého a nezmyselného režimu, ktorý tu bol pri moci. Režimu, ktorý tak nenávidel silu jednotlivca, režimu, ktorý sa bohužiaľ po osemdesiatom deviatom len pretransformoval do neúprimnej rétoriky sociálnych istôt – myslenie tých ľudí sa však vôbec nezmenilo. História sa opakuje a je len na nás aby sme vykorenili chyby minulosti. Čo však s národom, ktorý si pamätá tak málo? Tak nech nás aspoň vizuálne umenie nenechá zabudnúť…

Slameníkové zeme <p><a href=„http://­vimeo.com/2598219­3“>slamenikove zeme</a> from <a href=„http://­vimeo.com/user7670265“>­petrikk</a> on <a href=„http://­vimeo.com“>Vi­meo</a>.</p>

Pôvodne si začal s fotením, čo ťa zlákalo na pohyblivých obrázkoch? K filmu som sa dostal až na VŠ kde mi ani nič iné neostávalo, keďže som študoval filmovú dokumentárnu tvorbu. Silne ovplyvnený fotografickým vyjadrovaním som si vytvoril vlastnú reč, kedy som nesnímal 25 obrázkov za sekundu, ale snažil som sa vytvárať 25 fotografií za sekundu. Vytváral som navonok statické zábery s výlučne vnútrozáberovým pohybom a tomuto druhu formalizmu som podmienil celú svoju tvorbu.

Takto som sa dostával do vtipných konfrontácií s profesormi, lebo hoci som ešte nemal vybratú tému semestrálneho filmu, ja som už vedel presný spôsob rozprávania ktorý použijem – čo teda nie každý chápal. Toľko k môjmu vzťahu fotografia a filmu. Film samotný obdivujem pre jeho schopnosť rozprávať – nie len v doslovnom ponímaní – cez pohyblivé, často zdanlivo nesúvisiace obrazy, dej. Obdivujem silu strihu a možnosť vytvárať príbehy podľa mojich predstáv. Vo filme som našiel všetko to čo mi chýbalo vo fotografii.

Na čom momentálne pracuješ? Momentálne máme rozrobených viacero komerčných zákaziek – vačšinou sú to však krátkodobé projekty, ktorými to pre nás po odovzdaní hasne. Sem tam sa snažím kontakt s realitou udržať aj natáčaním ani nie reportáží, ale skôr akýchsi vizuálnych štúdií pre Žiar24. S prichádzajúcou jarou sa snažím pracovať aj u starkej vo vinici.

Ukážky prác pre Žiar24 <p><a href=„http://­vimeo.com/2763828­4“>Sasovske hradne dni</a> from <a href=„http://­vimeo.com/user7670265“>­petrikk</a> on <a href=„http://­vimeo.com“>Vi­meo</a>.</p> [youtube=400,225] http://youtu.be/44Y0vMGFwpw[/youtube] [youtube=400,225]h­ttp://youtu.be/DTzbrVR8­1uI[/youtube] [youtube=400,225]h­ttp://youtu.be/nxwW0srX­Bho[/youtube] [youtube=400,225]h­ttp://youtu.be/trmqI3qv­kE4[/youtube]

Dá sa prežiť v žiarskom regióne s povolaním filmár? zatiaľ to len zisťujem :)

Aké sú tvoje ďalšie umelecké ambície? Vyslovene nejaký sen nemám. To čo robím chcem robiť poctivo a na 100% a nezáleží či to je reportáž z fašiangov, alebo projekt z ktorého budem 2 mesiace žiť. A ak popri tom všetkom budem mať čas, určite ho chcem venovať aj vlastným témam, lebo nie len v našom regióne žije množstvo výnimočných ľudí, ktorých odkaz treba zachovať aj pre ďalšie generácie či už formou statických, alebo pohyblivých obrázkov.

/mak/

[blockquote]Igric je najstaršia filmová cena udeľovaná na Slovensku. Prvé Ceny Igric boli vyhlásené v roku 1967, ďalšie v rokoch 1968 a 1969. Pre politické postoje slovenského FITEZu (Filmový a televízny zväz), ktorý ceny udeľoval – k Augustu 1968 a nekompromisné stanoviská pri oceňovaní slovenských filmárov, bol FITEZ v roku 1970 Federálnym ministerstvom vnútra zakázaný a udeľovanie Igricov zrušené. V roku 1993 bolo udeľovanie Igricov obnovené, v roku 2012 sú Igrice a tvorivé prémie Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu udelené po dvadsiaty tretí raz.

Pripomeňme, že v rokoch 1967 – 2012 získalo 100 Igricov 83 najvýznamnej­šíchslovenských filmárov a audiovizuálnych tvorcov za 81 filmov a diel s audiovizuál­noutematikou. Najviac, štyri Igrice získal** Martin Šulík. po tri Martin Slivka a Juraj Jakubisko. Igrice získali o.i. Štefan Uher, Dominik Tatarka, Iľja Zeljenka, **Stanislav Barabáš, Peter Solan, Laco Kraus, Viktor Kubal, Viliam Polónyi, Dušan Hanák, Martin Hollý, Stanislav Szomolányi, Albert Marenčin, Peter Kerekes, Alojz Hanúsek, Emília Vášáryová, Tibor Vichta, Stanislav Párnický, Dodo Šimončič, Jindro a Zdeno Vlachovci, Matej Mináč, Juraj Kukura,Juraj Nvota, Pavol Barabáš, Laura Siváková, Katarína Kerekesová, Richard Kirchhoff, Stanislav Štepka, Dušan Hudec, Tibor Biath, Ladislav Chudík, Marek Leščák, Jaroslav Vojtek, Ivana Laučíková-Zajacová, Táňa Radeva, Ivan Teren, Mátyás Prikler, Marko Škop, Ľuboš Kostelný, Ivana Šebestová, Dušan Trančík, Ladislav Kaboš, Boris Šima, Róbert Šveda, Pavol Višňovský a ďalší, Ján Ďuriš, Jaroslav Vojtek a Atilla Mokos. 22 nositeľov Igrica pozerá na nás z neba.

Do súťaže o Ceny Igric 2012 bol prihlásený rekordný počet diel v histórii udeľovania

Igricov – spolu 86 . Filmy hodnotila porota vedená spisovateľom Petrom Glockom. Toho roku budú udelené 4 Igrice v kategóriách – hraná tvorba pre kiná, filmová a televízna dokumentárna tvorba, animovaná filmová tvorba, herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele. Igric v kategórii televízna dramatická tvorba nebude udelený. V piatich kategóriách súťaže o Igrica boli udelené aj tvorivé prémie. Tvorivé prémie získali aj audiovizuálne diela v ďalších štyroch kategóriách – za ostatnú televíznu tvorbu, za študentskú tvorbu, za teóriu a kritiku a za DVD. Spolu bolo udelených 18 tvorivých prémií. Symbolom ceny je soška Igric od akademickej sochárky Erny Masarovičovej.

Pár slov o soške Igrica – výška 33,8cm, váha 2,4kg, bronzová zliatina (CuSn8). Výrobná cena sošky je 340 eur. Igric je dotovaný Literárnym fondom finančnou odmenou vo výške 2 000 eur, tvorivé prémie vo výške 700 eur (herecké ceny – Igric 700, tvorivé prémie – 350 eur). V roku 2012 boli udelené 4 Igrice a 18 tvorivých prémií v celkovej výške 18 600 eur.[/bloc­kquote] Zdroj: http://www.igric.sk/

peter Kovac
5
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM