Ilustračný obrázok k článku Zlé správy pre Žiarsky okres: Budeme oranžoví, čo to pre nás znamená?
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Zlé správy pre Žiarsky okres: Budeme oranžoví, čo to pre nás znamená?

Žiar nad Hronom patrí medzi okresy, ktoré si v novom rozdelení pohoršili. Od pondelka tak pre nás platia nové pravidlá.

Barbara Dallosová Správy
Barbara Dallosová Správy

Zlé správy pre Žiarsky okres: Budeme oranžoví, čo to pre nás znamená?

Žiar nad Hronom patrí medzi okresy, ktoré si v novom rozdelení pohoršili. Od pondelka tak pre nás platia nové pravidlá.

Ilustračný obrázok k článku Zlé správy pre Žiarsky okres: Budeme oranžoví, čo to pre nás znamená?
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Nové rozdelenie okresov preradilo ďalšie okresy z monitoringu (zelená farba) do ostražitosti (oranžová farba). Od budúceho pondelka (30. 8.) tak budú v oranžovej farbe okresy Banská Štiavnica, Bardejov, Gelnica, Kežmarok, Košice I.-IV., Košice-okolie, Levoča, Nové Zámky, Poprad, Vranov nad Topľou a Žiar nad Hronom. Ostatné slovenské okresy zostávajú zelené.

Vláda SR na svojom stredajšom rokovaní schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti.

V oranžových okresoch platia prísnejšie podmienky napríklad pre hromadné podujatia, reštaurácie, fitness centrá či bohoslužby. Počet ľudí sa bude odvíjať od režimu, ktorý si vyberie organizátor.

Prevádzkovatelia a organizátori hromadných podujatí si po novom sami určia, ktorým osobám umožnia vstup. Na výber majú z troch režimov, a to plne zaočkovaní, OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) a tzv. základ, teda všetci zákazníci bez rozdielu.

Opatrenia pre oranžové okresy

Rúško a respirátor FFP2

 • Nosenie rúšok zostáva povinné v interiéroch v zelených aj oranžových okresoch. Respirátor bude možné nahradiť rúškom, šálom alebo šatkou.
 • V exteriéroch bude prekrytie horných dýchacích ciest povinné iba pri hromadných podujatiach.
 • Prekryté horné dýchacie cesty nebudú musieť mať pedagogickí a odborní zamestnanci pri výchove a vzdelávaní detí a žiakov so sluchovým postihnutím, s poruchami autistického spektra, so stredným až hlbokým stupňom mentálneho postihnutia alebo žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie.

Hromadné podujatia

 • Novými pravidlami sa budú musieť riadiť aj organizátori kultúrnych podujatí. Bez limitu budú len akcie pre plne zaočkovaných.
 • V oranžových okresoch bude pre režim OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) na podujatí obmedzená kapacita na 50 percent, avšak maximálne 500 ľudí pre interiér a 1 000 pre exteriér.
 • Osobitne sa v semafore upravujú podmienky školských predstavení tak, aby nedošlo k miešaniu škôl. Ministerstvo kultúry zároveň pripomína, že tanečné zábavy, plesy, jarmoky a podobné spoločenské podujatia sa budú naďalej riadiť všeobecnou úpravou hromadných podujatí.

Reštaurácie, kaviarne a bary

 • Otvorené s dodržaním podmienok pre jednotlivé protokoly. Prevádzky, ktoré otvoria pre všetkých bez rozdielu, môžu mať na terase do desať ľudí. Pri modeli OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) môžu byť v interiéri štyri osoby pri jednom stole alebo osoby z jednej domácnosti, rozostup medzi stolmi musí byť 2 metre, na terase obmedzenia neplatia. Rovnaké paravidlá ako pri OTP platia aj pre prevádzky, ktoré si vyberú tretí variant a otvoria len pre plne zaočkovaných.

Ubytovacie zariadenia

 • Na zmeny sa od budúceho týždňa musia pripraviť aj ubytovacie zariadenia. Nový COVID automat schválený vládou im zakazuje ubytovať ľudí bez kontroly ich zdravotného stavu, a to už od stupňa ostražitosti (oranžová fáza), do ktorého bude patriť aj okres Žiar nad Hronom.
 • Hotely, motely či penzióny môžu bez obmedzení ubytovať skupinu ľudí (tzv. protokol OTP) s negatívnym testom na ochorenie COVID-19 nie starším ako 48 hodín (antigénový test) alebo 72 hodín (PCR test), potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 v posledných šiestich mesiacoch alebo očkovaných aj v oranžovej fáze.

Taxislužby

 • Taxislužby môžu od oranžovej fázy prevážať iba dvoch ľudí v každom rade vrátane vodiča.

Obchody, služby a nákupné centra

 • Maximálne 1 zákazník na 15 m2 predajnej plochy obchodu.

Fitness centrá

 • Sú povolené s podmienkou dodržania maximálneho počtu osôb pre jednotlivé protokoly. Prevádzky, ktoré pustia všetkých návštevníkov, môžu otvoriť pre maximálne desať osôb. Pri variante OTP môžu pustiť 20 ľudí alebo15 m2 na osobu. Fitness centrá, ktoré povolia vstup iba plne zaočkovaným, môžu fungovať bez obmedzení.

Športové súťaže a tréningy – limity pre športovcov

 • V režime pre všetkých bez rozdielu môže byť na tréningu či súťaži maximálne 50 športovcov s povinným zoznamom účastníkov. V modeli OTP je maximálny počet športovcov 200 v interíeri a 400 v exteriéri. Vo variante pre kompletne zaočkovaných môžu súťaže a tréningy fungovať bez obmedzení.

Bohoslužby

 • Aj tu si budú musieť kostoly vybrať z troch variantov. Bohoslužba otvorená pre všetkých bez rozdielu musí v interiéri dodržať sedenie na 25% a v exteriéri na 50% kapacity, maximálne však do 200 osôb v exteriéri a do 100 v interiéri. Povinný je tiež zoznam účastníkov. V OTP variante je v interiéri na sedenie povolených rovnako 25% a v extériéri 50% kapacity, pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 1000 osôb v exteriéri a do 500 v interiéri. Bohoslužby pre kompletne zaočkovaných môžu fungovať bez limitov.

Foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín