Ilustračný obrázok k článku Známa žiarska gynekologička Ružena Bugárová (56): Dámy, doktor Google nie je váš lekár, verte radšej tomu skutočnému!
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Známa žiarska gynekologička Ružena Bugárová (56): Dámy, doktor Google nie je váš lekár, verte radšej tomu skutočnému!

Na svet pomohla stovkám detí, v meste ju pozná mnoho mamičiek. Ružena Bugárová ako lekárka, ktorú v Žiari netreba predstavovať azda nikomu, ale aj ako človek, ktorý rovnako ako o veselých, tak i o smutných okamihoch života hovorí s niekedy až zarážajúcou otvorenosťou.

Barbara Dallosová Rôzne
Barbara Dallosová Rôzne

Známa žiarska gynekologička Ružena Bugárová (56): Dámy, doktor Google nie je váš lekár, verte radšej tomu skutočnému!

Na svet pomohla stovkám detí, v meste ju pozná mnoho mamičiek. Ružena Bugárová ako lekárka, ktorú v Žiari netreba predstavovať azda nikomu, ale aj ako človek, ktorý rovnako ako o veselých, tak i o smutných okamihoch života hovorí s niekedy až zarážajúcou otvorenosťou.

Ilustračný obrázok k článku Známa žiarska gynekologička Ružena Bugárová (56): Dámy, doktor Google nie je váš lekár, verte radšej tomu skutočnému!
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Pochádza z neďalekej Starej Kremničky, profesionálnu kariéru však štartovala v Hnúšti, kde pracovala dlhé roky. Do Žiaru sa vrátila až po svojej štyridsiatke. V súčasnosti má MUDr. Ružena Bugárová neštátnu ambulanciu v Žiari nad Hronom, chodí však slúžiť do nemocnice vo Zvolene a k operačným úkonom na Pracovisko jednodňovej chirurgie na Sliači. Deti, ktoré priviedla na svet, sa dajú počítať v stovkách. Nedávno k nim pribudol aj syn speváčky Zdenky Prednej.

Prečo práve medicína, ste z lekárskej rodiny?
Nie, otec bol učiteľ a mama úradníčka. Neviem, inú alternatívu som nemala. Teda mala, ale tiež to bola len lekárčina. Zvažovala som medzi očným a gynekológiou, aj keď sú to veľmi rozdielne odbory. Potom som ale jednoducho cítila, že gynekológia je to správne.

Dokážete povedať, koľkým bábätkám ste pomohli na svet?
Urobila som obrovskú chybu, že som si to nezačala značiť. Ale určite sa bavíme o stovkách, ba až tisícoch detí.

Boli chvíle keď ste si povedali, že ste možno mali ísť inou cestou?
Boli. Povedala som si, ale vzápätí som si vždy uvedomila, že vlastne nič iné robiť neviem (smiech)! Ale samozrejme, ani nechcem, túto prácu proste milujem! Aj keď bývajú aj ťažšie momenty, ja už by som sa rekvalifikovať nechcela.

Ako sama hovoríte, sú aj ťažšie momenty. Nemáte, alebo ste v začiatkoch nemali problém odosobniť sa?
Každý lekár, a je jedno s akou špecializáciou, má za sebou svoje omyly a nezdary, proste „svoje cintoríny“. Jednoducho sa s tým musí vysporiadať, inú možnosť nemá. V našej špecializácii je to ešte o to náročnejšie, že máme v rukách nie jeden, ale dva životy. Zažila som, bohužiaľ, už aj smrť rodičky, aj smrť dieťaťa. Lekár jednoducho musí ísť ďalej, ale tie prípady si aj tak navždy pamätá.

Pociťujete vo svojej praxi, že v súčasnosti vek rodičiek stúpa?
Samozrejme, pociťujem. Sú to prípady často spojené s komplikáciami. Dnes je prirodzené, že ženy odsúvajú manželstvo a materstvo, alebo ženy, ktoré už majú dospelé deti, zmenia partnera a chcú mať rodinu aj s ním, takže sa snažia otehotnieť aj blížiac sa ku 40-ke. Treba si ale uvedomiť, že už ani v 35-ke organizmus ženy jednoducho nie je to, čo v 25-ke. Často si staršie rodičky neuvedomujú pravdepodobnosť komplikácií a potom sú podľa nich na vine lekári. Fenoménom dnešnej doby ale nie je len vyšší vek rodičiek, ďalšia nebezpečná a rýchlo sa šíriaca vec je obezita. Obézni ľudia sú ďaleko viac náchylní k niektorým ochoreniam a obézna tehotná žena je, bohužiaľ, vždy riziková pacientka.

Keď sa vrátime k tomu veku, čo opačný extrém, primladé mamičky…
Áno, aj to sa stáva. Jeden takýto prípad sme mali aj nedávno, myslím že menej než rok dozadu. Rodilo 14-ročné dievča. Tehotenstvo slečna zatajovala do poslednej chvíle a keď vyšla pravda najavo, tvrdila, že o tom nevedela. Pôrod našťastie prebehol veľmi dobre. Ja som ale tušila, že rodička vedela, že je tehotná, len s tým faktom nedokázala naložiť. A nemýlila som sa. Po pôrode sa mi priznala, že si o tom niečo čítala a zisťovala, pretože vedela, že je tehotná.

Takže niekedy je lekár tak trochu aj psychológom…
Je pravda, že lekár sa stretne so všeličím. Raz sa mi stalo, že mi na pohotovosť prišla matka s 12–13 ročnou dcérou. Pacientka mala bolesti, už ale prešla cez ruky viacerým lekárom, ktorí nič nezistili. Dievčatko samozrejme zapieralo že by malo pohlavný styk. Nakoniec slečna potratila v 14. týždni.

Snažia sa dievčatá v kritickom veku klamať či zatajovať sexuálny život často?
Snažia, ale márne. Vyšetrenie vždy ukáže pravdu.

Ste veľmi otvorený človek. Myslíte si, že máte medzi pacientmi či zdravotníkmi nejakú povesť?
Nie myslím, ale viem, že mám povesť „ sekery“. Vraj som veľmi prísna. Aj napriek tomu, keď som navštívila po dvoch rokoch bývalé pracovisko, všetci mi vraveli, aká je to škoda, že som odišla.. Aj tá „sekera“ im nakoniec chýbala (s úsmevom). Som prísna v prvom rade na seba, dobre odvedená práca je u mňa na prvom mieste.

Keď sa bavíme o tej úprimnosti… k práci lekára patrí niekedy aj oznámiť nepríjemnú pravdu. Hovoríte zlé správy pacientom na rovinu, alebo radšej opatrne?
V prvom rade, lekár by nemal zahmlievať. To nie je len o tom čo kto preferuje, to by si lekár jednoducho nemal dovoliť. Bohužiaľ, musíte povedať aj nepríjemnú pravdu. Keď ju totiž nepoviete, môže to dopadnúť zle. Síce je nepríjemné oznamovať zlé správy, pretože pacient potom lekára často vníma ako príčinu a má tendenciu sa brániť útokom. Keď sa tomu však chcete vyhnúť, môže sa stať že pacient neuvedomujúc si riziko zanedbá a podcení svoju situáciu, alebo mu to na rovinu povie iný lekár a zostanete tým klamárom.

Stretávate s často s tým, že si pacientky niečo diagnostikujú samy pomocou internetu?
Iste. Doktor Google úraduje čím ďalej, tým častejšie. Verejnosť je dnes strašne preinfomovaná. Ja našťastie nemám pacientky, ktoré by sa so mnou o tomto šli doslova hádať, hoci viem, že sa to stáva. Dobrý príklad – mykóza. Nech je pacientke čokoľvek, ona je presvedčená, že má mykózu, pretože tá sa na ňu valí z reklám a zo všetkých strán. Takže doktor Google je dnes najväčší doktor, ale radšej treba veriť skutočnému lekárovi.

Nedávno ste boli aj pri pôrode synčeka Zdenky Prednej. Čerstvá mamina si vás v médiách veľmi pochvaľovala. Aká to bola spolupráca?
Zdenku a Zdenkinu rodinu poznám dlhé roky. Zdenka bola moja pacientka už v minulosti. Keď ukázala svoj talent a chytila príležitosť za pačesy, veľmi som jej to priala. Vtedy sa ale odsťahovala a dlhšie som ju nevidela. No a teraz po tých rokoch, keď otehotnela, bola odrazu tu… Spolupráca to bola úplne super a bezproblémová, Zdenka je zodpovedná mladá dáma a jej partner je tiež veľmi príjemný človek. Oni mali taký prístup že ,,vy ste tu doktorka, vy viete najlepšie, čo treba robiť…“ Sú to skrátka skvelí ľudia a výborní umelci. A lekárovi sa lepšie pracuje, keď dostane takúto úplnú dôveru. V tej pôrodnici všetci vedeli kto tam je, že je to Zdenka. Ale všetci sa čudovali, aká je to milá a jednoducho normálna mladá žena.

Čítajte tiež:

Lekár Kukolík po 32 rokoch v žiarskej nemocnici: Na prácu myslím stále, tí ľudia tam ležia aj keď ja už mám voľno

Žiarsky lekár Richard Rišňovský (44): Smutné prípady zo záchranky niekedy premôžu aj odolného zdravotníka

Lekár, ktorého pozná kopec žiarskych mamičiek: Prečítajte si rozhovor s gynekológom Ľubošom Zelizňákom (36)

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín