Zverko s titulom Majstra republiky

Vrcholným podujatím sezóny 2011 boli pre cyklistov MŠK Žiar nad Hronom Majstrovstvá Slovenskej republiky v cestnej cyklistike mládeže, ktorých organizátorom bol domáci žiarsky cyklistický klub. V Žiari ostali tri majstrovské tituly.

V sobotu 2.7.2011 bola v popoludňajších hodinách odštartovaná časovka jednotlivcov na trati Lovča – Dolná Ždaňa – Lovča. Pretek sa išiel ako „Cena Primátora mesta Žiar nad Hronom“ . Kategórie mladších žiakov, starších žiakov a kadetov absolvovali časovku na 10km a kategória juniorov na 20km. Pre kategóriu mladších žiakov sa pretek išiel ako ďalšie kolo Slovenského pohára, teda nebojovali o majstrovské tituly, ale o body do extraligy mládeže.

Za chladného a nepriaznivého počasia, ktoré pripomínalo skôr apríl sa na trať vydali ako prvý mladší žiaci. Favoritom v tejto kategórii bol vedúci pretekár priebežného poradia Slovenského pohára Matúš Štoček z CyS Žilina. Ten na trati odviedol maximum, potvrdil a časom 15:06 zaslúžene zvíťazil. Nádeje MŠK Žiar nad Hronom obsadili Matúš Valuška šieste, Juraj Marcibál siedme, Jakub Varhaňovský ôsme, Matúš Černek deviate a Adam Foltán jedenáste miesto. V kategórii starších žiakov boli favoritmi domáci Nicolas Jelža a Matej Truban , prvý a druhý pretekár v priebežnom hodnotení Slovenského pohára. Obaja podali vynikajúci a vyrovnaný výkon. Majstrom republiky v časovke sa stal časom 14:25 Nicolas Jelža , striebro získal Matej Truban, ktorý zaostal za klubovým spolujazdcom len jednu sekundu. Aj ostatní starší žiaci MŠK podali absolútny výkon a obsadili Adrian Foltán piate, Filip Gašpar siedme, Kristián Zimány ôsme , Matej Foltán trináste, Ján Gajdošík osemnáste a Henrich Hasch devätnáste miesto. V kategórii kadetov sa prekvapenie nekonalo. Víťazstvo a titul Majstra republiky si rekordným časom 12:40 odniesol favorizovaný David Zverko z MŠK Žiar nad Hronom, ktorý „nadelil“ druhému Martinovi Dubeňovi z CyS Žilina celú minútu. Vynikajúci výkon podal aj náš Juraj Bellan, ktorý obsadil časom 13:42 piate miesto a za bronzovým Holomkom z TJ Slávia ŠŠ Kellys Trenčín zaostal o necelé štyri sekundy. V kategórii juniorov, ktorí absolvovali časovku na 20km si prvenstvo odniesol časom 26:26 Ľuboš Malovec z Olympiku Trnava. Napriek maximálnemu výkonu na trati nepodarilo sa jedinému zástupcovi MŠK v tejto kategórii Dominikovi Zaťkovi dosiahnuť medailové umiestnenie. Časom 27:07 obsadil nepopulárne štvrté miesto, ale za výkon na trati si zaslúži uznanie.

V nedeľu 3.7.2011 bola na programe mládežníckeho šampionátu druhá disciplína a to cestný pretek jednotlivcov. Pretek sa išiel ako „Cena Slovalca.“ Majstrovská trať viedla členitým terénom z obce Lutila v smere na Lovčicu – Trubín , časť Dérerov Mlyn, Janovu Lehotu, Kosorín, Slaskú do cieľa v Lutile.

Aj v nedeľu pretekali cyklisti v krajne nepriaznivom počasí. Kategória mladších žiakov absolvovala pretek na jeden okruh v celkovej dĺžke 23km. Prvenstvo si v tejto kategórii odniesol opäť Matúš Štoček z Cys Žilina. Mladší žiaci MŠK obsadili Matúš Valuška siedme, Adam Foltán ôsme, Matúš Černek deviate, Juraj Marcibál desiate a Jakub Varhaňovský jedenáste miesto. Kategória starších žiakov absolvovala dva okruhy, teda trať dlhú 46km. Napriek početnému zastúpeniu vo vedúcej dvanásť – člennej skupine, nepodarilo sa starším žiakom MŠK presadiť sa v záverečnom špurte a obsadili Kristián Zimány štvrté, Matej Truban piate, Nicolas Jelža ôsme, Filip Gašpar desiate, Matej Foltán jedenáste a Adrian Foltán dvanáste miesto. Ján Gajdošík a Henrich Hasch zaostali a obsadili sedemnáste a osemnáste miesto. Nečakaným víťazom kategórie starších žiakov sa stal pretekár ŽP Šport Podbrezová Pavol Kvietok. V kategórii kadetov, ktorí absolvovali trať dlhú 69km putoval titul Majstra Slovenska zásluhou talentovaného Davida Zverka do Žiaru nad Hronom. Životný výkon podal kadet MŠK Juraj Bellan, ktorý na trati hýril aktivitou a v záverečnom špurte vybojoval bronz. Kategória juniorov absolvovala štyri okruhy, teda 92km. Víťazom tejto kategórie sa prekvapujúco stal pretekár Cyklo – team Košice Michal Habera. Dominik Zaťko prišiel do cieľa v hlavnej skupine a bol klasifikovaný na štrnástom mieste.

Organizátorovi mládežníckeho šampionátu - Cyklistickému klubu MŠK Žiar nad Hronom – sa podarilo zorganizovať pekné podujatie v okolí Žiaru nad Hronom, ktoré sa zaobišlo bez pádov a zranení. Prinieslo viacero vynikajúcich výkonov a radosť z cyklistiky. Tento šampionát by však nebolo možné zorganizovať bez podpory sponzorov a nadšencov cyklistiky. Cyklistický klub MŠK Žiar nad Hronom touto cestou chce vyjadriť poďakovanie spoločnosti Slovalco, a.s. ako aj mestu Žiar nad Hronom, Polícii, Hasičskému zboru, Technickým službám mesta Žiar nad Hronom, obci Lovča a Lutila, ako aj všetkým, ktorí sa pričinili o úspešné zvládnutie Majstrovstiev Slovenska v cestnej cyklistike mládeže.

Ihneď po skončení šampionátu zasadala komisia SZC, ktorá nominovala na Medzinárodné etapové preteky v českých Lounoch v dňoch 8.- 10.7.2011 šesticu kadetov, ktorí budú pod vedením trénera MŠK Žiar nad Hronom Františka Sitoru reprezentovať Slovenskú republiku. V nominácii je dvojica Žiarčanov David Zverko a Juraj Bellan, pre ktorých to bude zároveň záverečná príprava na Európsky Olympijský festival mládeže v tureckom Trabzone.
F.S. Foto: F.S., Jozef Mecele