Barbara Dallosová Práca

Koľko zarába učiteľka, čašník, či technik? Žiarčania nám prezradili svoje platy!

Čašník by bez tringeltov nevyžil, predavačka má aj druhú prácu aby zarobila, finančná poradkyňa je spokojná... Zisťovali sme, koľko sa v Žiari a okolí skutočne zarába. Prekvapia vás tieto cifry?

Ilustračný obrázok k článku Koľko zarába učiteľka, čašník, či technik? Žiarčania nám prezradili svoje platy!
Zdroj: Webnoviny.sk

Informácie o priemernom zárobku v našom okrese sme vám priniesli v článku: Zaujímavá suma zo Žiaru: Hádajte, aký je v okrese priemerný zárobok

Neviem, kde toto číslo zobrali…

Hoci podľa prieskumu portálu Platy.sk sme na tom lepšie než v žarnovickom či zvolenskom okrese, mnohí Žiarčania nesúhlasia. ,,Neviem kde toto číslo zobrali, ja mám stredoškolské vzdelanie a pracujem za minimálnu mzdu už niekoľko rokov. Občasne chodím na brigády vykladať tovar do supermarketov, aby sme všetko utiahli. Manžel tiež nemá viac ako 450 eur mesačne v čistom," opisuje svoju situáciu Simona (38), ktorá pracuje v obchode s textilom.

So stravňáčmi sa to dá

Technický pracovník Peter (27) zarobí o pár stoviek menej než je priemerná mzda v okrese, no nesťažuje sa. ,,V čistom mám tých 480 eur a k tomu stravné lístky. Nie je to veľa ale žiť sa z toho dá,„ hovorí Peter. ,,Keď som do firmy nastúpil, začínal som na minimálke,“ hovorí Peter s tým, že bolo už aj horšie.

Ženy to vraj nemajú ľahké…

Slovné spojenie učiteľské platy sa na Slovensku skloňuje často. Žiarčanka Jana patrí podľa jej slov medzi tých lepšie platených. ,,V čistom zarobím od 650 – 700 eur. To ale nie je štandardný učiteľský plat. Jednak mám odučených dosť rokov a po magistrovi som si ešte doplnila vzdelanie. Ja som spokojná, ale som si vedomá toho, že mám šťastie. Mladé dievčatá čo začnú učiť po hneď po vysokej škole zarábajú omnoho menej. A to sa netýka len učiteľov, viem, ako zarábajú ženy v našom regióne. Slabo," vysvetľuje učiteľka Jana (48).

Teóriu, že plat sa odvíja aj od rokov praxe potvrdzuje aj mladá vedúca školskej jedálne, ktorá nastúpila na svoje miesto len prednedávnom. ,,Mesačne mám 370 eur," hovorí a dodáva, že je to len nástupný plat ktorý by mal časom stúpnuť.

Z podobného platu hospodári aj Nikola (23), pracovníčka v stávkovej kancelárii: ,,Nie je to každý mesiac tak isto, ale väčšinou je to tak do 400 eur."

Dá sa žiť z tringeltov?

Čašník a barman Lukáš (25) tvrdí, že kto sa sťažuje na prácu doma, má si to skúsiť v zahraničí. ,,V zahraničí som robil rok. Pláca bola vyššia ako tu, ale náklady na život tam boli takmer dvojnásobné. Som rád že som sa vrátil, zarábam len niečo cez minimálku, ale k chodia k nám aj zahraniční hostia a tringelty za mesiac niekedy spravia aj pár sto eur. O tom je tá práca, čašník predáva aj sám seba a keď to robí dobre, je aj dobre odmenený,„ hovorí čašník z hotela v žiarskom okrese. ,,Je ale pravda že v Bratislave aj čašník zarobí lepšie, tam by som však ja žiť nechcel,“ dodáva.

Sťažovať sa nepomôže!

To sú slová sprostredkovateľky finančných služieb Silvie. ,,Ja som odmeňovaná províznym systémom, pričom základ mám ako každý, minimálnu mzdu. Svojej práci sa ale venujem naplno a mesačne mám takmer vždy od 700 – 800 eur,„ hovorí mladá poradkyňa. ,,Aj ja som si už prešla všeličím, robila som čašníčku, predavačku v hypermarkete aj v drogérii. To sú práce kde je jednoducho nastavený strop a ľudia s tým musia počítať. Mne vyhovuje práca kde môj zárobok závisí iba odo mňa, sťažovať sa nikomu nepomôže,“ vysvetľuje Silvia svoju filozofiu.

Tiež nie ste spokojní so svojou prácou a ohodnotením? Pozrite si, kde sa dá v Žiari a okolí momentálne zamestnať: Ktoré firmy v Žiari hľadajú nových zamestnancov? Pozrite si ZOZNAM voľných flekov…

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie